500 Bin Kanatlı Hayvan Telef Oldu

Türkiye'nin beyaz et ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Sakarya Kocaali’de yaşanan sel kanatlı hayvan üretimini fena vurdu.

500 Bin Kanatlı Hayvan Telef Oldu

Sakarya'da 18’ze yakın kümesin kullanılmaz hale geldiği afette 500 bin dolayında kanatlı hayvan telef oldu.
Sakarya Kocaali havalesinde bulunan üretim çiftliklerinde zararın tahmin edilenden çok daha büyük boyutlarda olduğunu ve 13 kanatlı tavuk üreticisi çiftliğin kullanılmaz hale geldi. Bölgede 18-20 dolayında üretim yapan çiftliklerin tamamen kullanılmaz hale geldi. Çiftliklerde telef olan hayvanlar boşaltılıyor ve kazılan çukurlara gömülüyor. 

 Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray, afet sonrasında Sakarya bölgemizde yaklaşık olarak 12 tesisimiz var.  Bölgemizin en büyük tesisi de bu tesisimizdir ve bu tesisimizde 160 bin hayvan telef oldu. Bölgenin tamamında 500 bin hayvan telef oldu. Afet gerçekten çok büyük ve büyük kayıplarımız var. Şu anda Devletimiz Belediyemiz bizlere yardımcı oluyor belirli bir yer belirleyip kazı çalışmaları yapıp bu telef olan hayvanları imha ediyorlar. Şu anda temizleme ve ilaçlama işleri devam ediyor. Afet büyük olduğu için biraz işler yavaş ilerliyor. Söylediğim gibi bölgede 500 bin hayvan telef oldu. Bu tesislerin bir an evvel faaliyete geçmediği taktirde beyaz ette de bir sıkıntı olacaktır. Çünkü 500 bin hayvan az değildir. Bir an evvel Devletimiz ve entegre sahipleri bu işe bir çözüm bulup tekrar üretime geçmemiz gerekiyor.

Üretici Ali Sarıoğlu, bu büyük afet sonucunda zararlarımız çok büyüktür. Bizler bu zararlarımızı kendi başımıza gidermemiz imkansız. 
Bizim zararlarımızın bir an evvel giderilmesi ve bir an evvel üretime geçmemiz gerekiyor. Bizler şu an maddi ve manevi çok zor durumdayız.
Aldığımız krediler var Devlet bu kredilerimizi ertelemesi gerekiyor.  Devletimiz bizlerin ayağa kalkması için tekrar kredi vermesi gerekiyor.
Bizim entegre sahiplerinden de hala bir ses çıkmadı bizimle de kimse daha bu zamana kadar görüşmedi. Bize verilen civciv ve yemlerin silinmesini istiyoruz. Bu işin altından da kalkmamız imkansız. Bizim sorunlarımız büyük ve bu uzun zamanda değil kısa zamanda halledilmesi gerekir işlerdir.

Kocaali Belediye başkanı Ahmet Acar, Geçtiğimiz hafta meydana gelen afette, Melen deresinin doğu ve batı kısmında yaptığı zarar ziyan aşağı yukarı aynı ve şükür olsun ki Sakarya tarafında can kaybımız olmadı.

 Biz Belediye olarak üretim tesislerinde özellikle tavuk çiftliklerimizde besi ağırlarımızda acil yapılması gereken işleri yapıyoruz. Burada bulunduğumuz tesis bölgenin en büyük tesisi ve 160 bin hayvan telef oldu. Biz belediye olarak ta 4 gündür burada telef olmuş hayvanlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz ve ilaçlama dan tutun gömülmesine kadar çalışmalarımızı yapıyoruz. Bölgemizde zarar gören tesislerimizde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Karasu Belediyesinin desteğiyle zarar gören tesislerimizin bir an evvel üretime geçip yeni döneme hazırlanmaları için, bütün ekipmanlarımızla zarar gören üreticilerimize yardımcı oluyoruz ve onlarla birlikte canla başla çalışmalarımızı süründürüyoruz.

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER