Başkandan Fındıkçılara toprak analizi yaptırın çağrısı

Fındıkta arzu ettiğimiz verim ve kaliteye ulaşabilmek için toprak tahlilinin çok önemli olduğunun altını çizen Kocaali ziraat Odası başkanı Tamer Tunca,

Başkandan Fındıkçılara toprak analizi yaptırın çağrısı

Bitkisel üretimde bir üretim yapabilmenin ilk şartlarından bir tanesi bitkiye gerekli besin maddelerini doğru zamanda ve doğru şekilde ulaştırmaktır.

Sakarya Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer tunca fındık üreticilerine seslenerek, toprağın özelliklerini bilmemiz için ise toprak analizi yaptırmanız gerekmektedir, artık dededen kalma bakımlarla bu işler yürümüyor. Bahçelerinizin toprak analizlerini yaptırın ki, ona göre ilaçlama, gübreleme işlerinizi de devam ettirin. 

Üreticilerimizin hasat döneminde bahçelerinden daha fazla fındık elde etmek istiyorlarsa bahçe bakımına özen göstermelidirler.

Son yıllarda bazı bahçelerin bakımsız olması nedeniyle dekara düşen verim oranının neredeyse yarı yarıya azaldığını işaret eden Tunca, ”Bu nedenle milli ürünümüz fındık kimi zaman tüccar kapısından kimi zamansa ihraç edilen ülkelerden geri dönüyor diye konuştu.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER