Bir paket sigaraya bir Mercedes

Kocaali’de özel bir şirkete ait fındık entegre tesisinde işçi olarak çalışan 20 yıllık sigara tiryakisi Tayfun Meydan yaklaşık iki ay önce sigarayı bıraktı.

Bir paket sigaraya bir Mercedes
Sigaradan yaptığı tasarrufu birikim olarak değerlendiren Meydan, sadece sigaradan artırdığı para ile Mercedes marka araç aldı.
Yuvamı kurtardım
Kocaali’de özel bir şirkete ait fındık entegre tesisinde 6 yıldır işçi olarak çalışan, 35 yaşındaki iki çocuk babası ve 20 yıllık sigara tiryakisi Tayfun Meydan yaklaşık iki ay önceki 20 yıl bağımlı olarak yaşadığı sigarayı bırakma kararı aldı. İlk günlerde zorlanmasında rağmen kısa sürede sigarasız hayata alıştığını vurgulayan Meydan, sigaradan yaptığı tasarrufla Mercedes marka araç sahibi oldu. Sigarayı bıraktıktan sonra hayatını değiştiğini belirten Meydan, Hem “Sağlığımı, hem cebimi hem de yuvamı büyük bir illetten kurtardım” dedi. 

Azmettim, başardım
Meydan “35 yaşında evli ve iki çocuk babasıyım. 6 yıldır bir fındık entegre tesisinde asgari ücretin biraz üzerinde bir maaşla işçi olarak çalışıyorum. Sigaraya ne zaman başladığımı hatırlamıyorum. 15 yaşımdan önce olduğunu biliyorum yani 20 yılı aşkın süredir günde en az bir bazen de iki paket sigara içiyordum. Sağlığım bozulmaya başlamıştı. Eşim, iki kız çocuğum sigara koktuğum için bende uzaklaşmaya başlamıştı. Yaklaşık iki ay önce bırakma kararı aldım. İlk bir kaç gün zorlandım ancak azmettim ve bırakmayı başardım”

Sigara parasıyla araba aldım
Sigaraya her gün 7 ile 14 TL arasında para ödüyordum. Aylık 400 TL’nin üzerinde bir para yapıyor. Sigarayı bırakınca buradan artan parayı bir şekilde yok sayıp değerlendirmek istedim. 88 model aracımı sattım. Sonra kredi kullanarak Mercedes marka araç aldım. Sigaraya ayda 400 TL öderken, şimdi sigara parası ile ayda 350 TL kredi taksiti ödüyorum. Hem sağlığımı, hem eşimin çocuklarımın sağlığını kurtardım, hem paramı kurtardım, üstüne bir de lüks denilebilecek bir araç sahibi oldu. Bütün bunlar sadece sigarayı bırakarak oldu. Bütün tiryakilere örnek olmasını istiyorum.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:38
SIRADAKİ HABER