Fındığı Kurak Vurdu, Rekolte Düşük Olacak

Rekolte Yaklaşık bir ay önce fındığın erken pazara inmememsi için yoğun bir çalışma başlatan Kocaali Ziraat Odası, köy ziyaretlerine aralıksız devam ediyor.

Fındığı Kurak Vurdu, Rekolte Düşük Olacak

Geçtiğimiz Pazartesi gecesi Süngüt Köyü’nde üreticilerle bir araya gelen Başkan Tamer Tunca, 2012 yılı fındık rekoltesinin beklenenden düşük olacağını söyledi.

Fındıkta zayiat var

Yaklaşık bir ay önce ilçe genelinde seferberlik ilan eden Kocaali Ziraat Odası, köy ziyaretlerine Görele, Yalpankaya, Çobansayvant, Caferiye, Kozluk, Melen, Karalar, Köyyeri, Yanıksayvant’ın ardından Süngüt Köyü ile devam etti. Pazartesi gecesi Süngüt Köyü’nü ziyaret ederek üreticilere fındığı erken Pazar indirmemeleri konusunda uyarıda bulunan Başkan Tamer Tunca, son yirmi günlük süreçte mevsim şartlarının aşırı kurak seyrettiğini ve fındıkta önceden tahmin edilemeyen zayiat oluştuğunun söyledi. Başkan Tunca “Bildiğinizi gibi 2012 yılı için rekolte tespit çalışmaları geçtiğimiz ay içerisinde tamamlanmış ve yaklaşık 700 Bin Ton rekolte oluşacağı açıklanmıştı. Ancak son 20 günlük süreçte mevsim şartları beklenmedik şekilde kurak geçti. Fındık haşlandı ve döküldü. Fındığa büyük zayiat veren bu durum rekolteye büyük ölçüde yansıyacak ve rekolte beklenenin çok altında gerçekleşecek” dedi.

5,5 TL’nin altına inerse üretici zarar eder
Fındığın maliyetine dikkat çeken Başkan Tamer Tunca “Kocaali Ziraat Odası olarak yaklaşık iki aydır üreticimizin ürününü hak ettiği değerde satabilmesi için çalışıyoruz. Bu gün yapılan tüm maliyet çalışmaları fındığın 4,25 TL maliyeti olduğunu gösteriyor. Fındığı bu fiyatın altında satmanın kimseye faydası yok. Eğer bu şekilde olur ve fiyat 4,25 TL’nin altına inerse üreticimizin mağduriyeti devam edecek. Hiçbir üretici fındıktan kazanç elde edemeyecek. Bu şartlar altında fındık fiyatının 5,5 TL’nin altına inmemesi gerek. 5,5 TL’nin altındaki her seviye üreticimizi mağdur edecek. Bu seviyenin yakalanabilmesi için ise üreticimizin ürününü pazara erken indirmemesi gerekiyor” dedi. Köy toplantılarının verimli geçtiğini vurgulayan Başkan Tamer Tunca, “Yaptığımız toplantılar neticesinde üreticimiz artık daha bilinçli yaklaşıyor ve ürününe sahip çıkmak için harekete geçiyor. Ziraat Odası olarak üreticimizin inançlı hareket edeceğine ve geleceğine sahip çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:36
YORUMLAR
bardakta mısır
bardakta mısır - 5 yıl Önce

Hızla gelişen girişimcilik sektöründe adından sıkça söz ettiren mısır arabaları son yıllarda artan taleplerle beraber farklı konseptler geliştirmiş popcorn, çubukta patates, mısır patlatma makineleri gibi tüketicilerin ilgisi çekmiştir. AVMler, Standlar, Dükkanlar ile tüketicilerin beğenisine sunulan bu seyyar araçlar yatırımcılarına ciddi gelir imkanı sağlamıştır. Türk halkının damak tadına göre hareket eden bu girişim lezzeti dünyaya açılarak bir çok ülkeye ihtalat saglamıştır.

Özellikle hızla gelişmekte olan tatil beldelerinde sıkça görebileceğiniz ve turistlerin oldukça ilgisini çeken bu seyyar lezzet dükkanları 7'den 70'e herkesin damak tadına uygun ürünler sunmaktadır. Ülkemizin damak tadının da tanıtılmasında büyük imkan saglayan mısır arabaları yatırımcısını mutlu etmeye devam ediyor.

Tüketicilerin ilgisinin artması ile mısır arabasından sonra gibi araçlar üreticiler tarafından yatırımcılara sunulmuştur. Hemen hemen her cadde de sıkça görebileceğiniz Bu lezzet duraklarını

SIRADAKİ HABER