Fındık ve Meyvelere Amerika Beyaz Kelebeği Tehtidi

Fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan beyaz kelebeği sorunu çiftçiyi perişan etti.

Fındık ve Meyvelere Amerika Beyaz Kelebeği Tehtidi

Çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Amerikan beyaz kelebeğinin önüne geçilemiyor.
HABER-ASLI ÇAM
Sakarya Karasu ve Kocaali İlçelerinde  görülen ve son yıllarda artış yaşanan, başta dut olmak üzere söğüt, çınar, akçaağaç, fındık ve çok sayıdaki bitki türü ile beslenen Amerikan beyaz kelebeğinin 1. dölüne karşı köylerde ilaçlı mücadelede sonuç vermedi. ilaçlı mücadele yetersiz kalınca meyve ağaçlarını ve fındık bahçelerini tırtıllar sardı.

Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar, bitkinin kök, dal, meyve, yaprak gibi aksamlarına zarar vermek suretiyle önemli ölçüde verim kayıpları meydana getirirken, özellikle 

Sakarya Kocaali İlçesi Gümüşoluk mahallesi Çobansayfan caddesinde,  tırtıllar ağaçlara zarar veriyor. Meyveleri yok eden tırtıllardan kurtulmak için vatandaşlar bahçesindeki ağaçları kesmeyi çare olarak görüyor. Meyve ağaçları ve fındık bahçelerini saran tırtıllardan nasıl kurtulacaklarını bilmediklerini söyleyen çiftçi Necmettin Yaşar, bu sene zararlının daha fazla yere yayıldığı, ağaçları istila ettiğini ve evlere girdiğini ,meyve ağaçlarını sardığını, yetkililerin bu konuda bir önlem almalarını istiyoruz. Bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizimde geçim kaynağımız bu. İsrail’den alınan ilaçlardan ve tohumlardan şüpheleniyoruz.


Aynı mahallede çiftçilik yapan Muharrem Çatalbaş, bu Amerikan beyaz kelebeği fındık ve meyve ağaçlarında daha çok olduğunu söyleyebilirim. Ormanda bulunan yabani ağaçlarda yok, ama meyve ve fındık veren ağaçları sardılar. Fındık bizim tek geçim kaynağımız onun için yetkilileri bir an evvel göreve çağırıyoruz ve bizim bu sorunumuza bir çözüm bulsunlar.

Çiftçi İrfan Altay, Köyümüzde bir yıldır böyle bir hastalık çıktı. Fındığımızı ve meyvelerimizi etkiliyor. Attığımız ilaçlardan şüpheleniyoruz. İlaçlar İsrail kökenli olduğu için güvenemiyoruz. Bizler çiftçiler olarak yetkililerden bizlere bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz.
Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca ise şunları söyledi, İlçemizde çok yoğun bir şekilde görülen bu vakayı, biz Ziraat odası olarak mühendislerimizle birlikte  bir dizi incelemelerde bulunuyoruz. İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak bir rapor hazırlayıp Bakanlığı göndereceğiz. Amerikan beyaz kelebeğinin yeşil gördüğü bütün meyve ağaçlarına sarmış durumda. Şu andada İlçenin yüzde doksanına da kaplamış durumda. Biz oda olarak çalışmalarımızı yapıyoruz lakin çiftçilerimiz yılda üç sefer ilaçlama yaptığı halde gene de çaresiz kalıyorlar ve umutlarını kesmiş vaziyetteler. Bu konuda  hocalarımızın gelerek bunları incelemelerini ve bu la ilgili mücadelede ne yapılması gerekiyorsa üreticilerimizi yönlendirmemiz gerekiyor

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER