İlkokul Mezunu Mucit Uzaktan Kumandalı Araba Yaptı

İlkokul mezunu Murat Ali Aka(38)  Çocukluk hayali olan uzaktan kumandalı, hem elektrikle çalışan hem de benzinle çalışan 4x4  araç yaptı.

İlkokul Mezunu Mucit Uzaktan Kumandalı Araba Yaptı

Sakarya Kocaali İlçesinde yaşayan İlkokul mezunu olan Murat Ali Akar, atölyesinde hurda araç parçalarından Elektrikli, benzinli ve uzaktan kumandalı bir icat etti. Araç 80 km. hızla gidebiliyor.

Anadolu’nun mucit insanları, icadıyla hem kendi hayatlarını kolaylaştırıyor, hem benzerlerinin üçte bir maliyetle aracı imal ediyor. Sakarya Kocaali İlçesinde oturan Murat Ali Aka, eski araçlardan biriktirdiği parçaları birleştirerek kendine özgü bir araç icat etti. Çocukluk tan beri hayal ettiği aracı atölyesinde yalnız başına imal eden Aka, 3 yıldır üzerinde çalıştığı aracı dahada geliştirerek uzaktan kumandalı, elektrikli, benzinli ve 4 çeker olarak icat etti. Aka 3 yıl üzerinde çalıştığı aracı her türlü şartta test ettiğini, iyi sonuç aldığını söyledi.

Mucit Murat Ali Akar, aracım uzaktan kumandalı, arka çeker elektrikli, ön çeker benzinli. Bu benim çocukluk hayalim. Çocukken tahta arabalarla oynardım. Çocuklum hayalimi gerçekleştirdim, acaba yapabiliriyim diye kendimi test ettim ve başardım ve başardığıma inanıyorum. Aracım hem 4 çeker olarak kullanılıyor, hemde 2 çeker olarak kullanılıyor. Hem elektrikli, hem benzinli, hemde uzaktan kullanılabiliyor ve ayrıca da 4 çeker olarakta kullanılıyor. Aracımın üzerini güneş enerjisi paneli koyacağım ve araç giderken akülerimde aynı anda şarj olacak ve yolda giderken şarj bitme sorunu olmayacak. Yaklaşık 80 km hız yapıyor. Ben İlkokul mezunuyum elektronikle uğraşıyorum. 3 yıldır bu aracın yapımına uğraşıyorum. Araca gece görüşü cihazlar yapacağım, aracın farları olmasa da gece görüşü kameralarla gidebilecek. Araç cep telefonun çektiği her yere kadar uzaktan kumanda ile gidebilecek. Önümüzdeki günlerde aracımın kaporta kısmını da yapacağım.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü Yıldız
Şükrü Yıldız - 11 ay Önce

Kendisini tebrik ediyorum başarılarının devamını dilerim

SIRADAKİ HABER