Kaymakamlık Belediyeyi Mahmekeye Verdi

Kocaali kaymakamlığı, kişiye uygun imar planlaması yaptığı gerekçesiyle Kocaali Belediyesini mahkemeye verdi.

Kaymakamlık Belediyeyi Mahmekeye Verdi

Kocaali kaymakamlığı, kişiye uygun imar planlı yapıldığı gerekçesiyle Kocaali belediyesinin meclis kararını mahkeme kararı ile iptal ettirdi. Kaymakamlığın kazandığı dava henüz temyizden dönmedi.

Kocaali Kaymakamlığı, Yayla mahallesinde yol boyunda bulunan bir alanının ticaret alanına alınmasına yönelik plan tadilatı yapılmasına ilişkin, Ocak ayı içersinde ki Kocaali belediye meclis kararının; ticaret alanına dönüştürülen bir arsanın üzerinde ruhsatsız – kaçak üç katlı bina bulunduğu, yine aynı binanın komşu parsele tecavüzü olduğu ve bu işlemde kamu yararı bulunmadığı, imara aykırı yapının yasal hale getirilmesine yönelik, şahsi yararın korunduğu, nesnel ve teknik gerekçelere dayanmayan bir plan değişikliği olduğu, kişiye özel plan değişikliği yapılmasının mümkün olmadığı, yapılan işlemin hukuka aykırı olarak tesis edildiği gerekçesiyle iptalini isteyerek mahkemeye vermişti.

Kocaali belediyesi ise imarı planı tadilatı yapıldığı bölgenin ticaret alanına ihtiyacı olan bir bölge olduğu, ayrıca ticaret alanının gerektirdiği uygun yol ve planlamanın da yapıldığı, yapılan plan tadilatının kamu yararı ve planlama esaslarına uygun olduğu, dolayısıyla işlemde hukuka aykırılık bulunmadığını ileri sürmekte.
Mahkeme kaymakamlığı haklı bularak Kocaali belediyesinin meclis kararını iptal etti. Kocaali belediyesi mahkeme kararını temyize gönderdi.

Ridvan KARA

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:35
SIRADAKİ HABER