Kocaali’de Huzur istiyoruz

Kocaali’de son dönemlerde artış gösteren asayiş olayları toplumsal tepkiye neden oldu.

Kocaali’de Huzur istiyoruz

Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinde yaşanan bazı yaralanmalı olayların ardından son olarak evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Kocaalili genç iş adamı Samet Tarakçı’nın hayatını kaybetmesi ise tepkinin sahaya yansımasına neden olan son damla oldu. Yaşanan olaylara tepki gösteren Tarakçı ailesi Kocaali Zafer Meydanı’nda basın açıklaması yaparak yaşananları kınadı. Cuma Namazı sonrasında 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına siyasi parti ilçe başkan ve temsilcilerinin yanı sıra daire ve kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 500 kişi katıldı. Açıklamaya yerel ve ulusal basından da çok sayıda basın mensubu ilgi gösterdi. Açılan pankart ve dövizlerde huzur, barış ve kardeşlik vurgusu yapıldı.

Tarakçı ailesi adına Efdal Tarakçı tarafından okunan basın açıklamasında 
“İlçemiz Kocaali’de yakın tarihte ve günümüzde, sağlıklı düşünebilen, toplumsal huzurun ne anlama geldiğini idrak edebilen ve bu anlamda üzerine düşen sorumlulukları, yaşadığı her sosyal ortamda ifade ve davranışlarıyla gösterebilen, hiç kimsenin onaylamayacağı olaylara şahit oluyoruz. En son yaşanan olayda bir kardeşimiz aramızdan ayrıldığını ve bu olaydan 4 gün sonrada 2 kardeşimiz ilçe merkezimizde yaralandı. Elbet bu konular artık devletin temel organlarından olan,  emniyet güçlerimizin ve adalet kurumlarımızın konusudur. Ancak ilçemiz Kocaali’de yaşanan konulara yaptığımız açıklamayla kamuoyumuzun dikkatini çekmek isteriz. İlçemiz gençleri, hatta gençlik çağına yaklaşan çocuklarımızı, duyarlı hiçbir ferdin onaylamayacağı kötü alışkanlıklara, kurdukları tuzaklara düşüren yasa ve ahlak dışı davranan birey ve gurupların hedefinde olduğu görülmektedir. Bu durum geleceğimiz adına toplumumuzu derinden kaygılandırmaktadır. 

Toplumumuzun bir başka kaygısı ise, ekonomik çıkar ve rant peşinde, kanun ve ahlak dışı hareket eden kişi ve gurupların varlığıdır. İlçemizde yaşanan bu olayları, başta ailelerimiz olmak üzere her birimizi geleceğimiz için endişelendirmektedir. Toplumumuzu derinden sarsan yaşadığımız konular ilçemizin sosyal ve ekonomik gelişimi için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. İlçemizin yakın tarihte yaşadığımız olaylar ve benzer konularla anılmasından son derece rahatsızız. Yukarıda bir kısmını dikkatinize sunduğumuz son yaşadığımız konular bizi buraya, Kocaali Zafer Meydanına topladı.

Buradan toplum olarak sesimizin ulaştığı her yere ifade ediyoruz ki; Kocaali ilçemizde huzurun ve kardeşliğin tam manasıyla temin edilebilmesi için yapılması gerekenler olduğuna inanıyoruz. Bunların başında ilçemizde yasadışı yapılanmalarla sürekli ve kararlı mücadele edebilmek için, güvenlik kuvvetlerimiz karar alıcılar tarafından, uzman personel başta olmak üzere, araç gereçlerle güçlendirilmesi gelmektedir. Başta ailelerimiz olmak üzere, toplumumuzu derinden sarsan olaylarla bir daha karşılaşmamak için Kocaali ilçemizde yaşayan duyarlı insanlar ve ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan benzer sorunlarla karşılaşan fertler olarak bizler de sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Giden canları geri getiremeyiz ancak başka canların aramızdan ayrılmasına sorumluluklarımızı yerine getirerek engel olabiliriz. Bugün bir kardeşimizi kanun ve ahlak dışı yapılanmalar bizlerden kopardılar. 
Toplum olarak dikkatli ve duyarlı olmazsak yarın bir başka yakınımızı bu yapılanmalar bizden koparabilirler.

Bu bilinçle; etrafınızda, yaşadığınız bölgede anormal, olağan dışı bir durumla karşılaşıyor ya da gözlemlediğimizde, emniyet güçlerine geleceğimiz için bilgi vermekten çekinmemeliyiz. Buraya toplanmamıza neden olan, Kocaali kamuoyunu sarsan olayları bir daha, ilçemizde ve ülkemizde yaşamamak en büyük dileğimizdir. Süreci başından beri titizlikle takip eden başta sayın valimiz olmak üzere, tüm kurumlarımıza, basına ve kamuoyuna saygıyla ifade ederiz” ifadelerine yer verildi.

Erman CİNASOĞLU

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep Kibar
Recep Kibar - 1 ay Önce

Samet kardeşimize Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun inşAllah. Ailesine yakınlarına,yayla mahallesi ve tüm Kocaali halkına başsağlığı diliyorum.Basın açıklaması nı destekliyorum.terörce barbarca yapılan bu tip hareketleri ve cinayetleri şiddetle kınıyorum.

SIRADAKİ HABER