Köy köy dolaşıyor

Türkiye'nin farklı kentlerindeki köy okullarında okuyan çocuklara fotoğraf çekmeyi öğretmek için yola çıkan fotoğrafçı Gökhan Yolcu, çocukların hayallerine vizörden bakmasını sağlıyor. 

Köy köy dolaşıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da 30 fotoğraf makinesi göndererek kendisine destek olmasıyla Bingöl'den başlayıp Tunceli, Kars ve ardından Sakarya'ya gelen Yolcu, Kocaali ilçesi Şerbetpınarı İlkokulunda derslere başladı. 
Öğrencilere bir haftalık teorik eğitim veren Yolcu, daha sonra mahallenin farklı bölgelerinde onlarla fotoğraf çekti.

Yolcu, Atatürk'ün "Sanatsız kalan milletin damarlarından birisi kopmuş demektir" sözünden hareketle yola çıktığını, fotoğrafla sanatı eşleştirip köy okullarındaki çocuklara fotoğrafı anlatmaya karar verdiğini söyledi.
Çocukların, sanatla bir bağ kurmalarını sağlayarak elinden geldiğince onlara sanatı sevdirmeye çalıştığını ifade eden Yolcu, "Projeye arkadaşlarımın desteğiyle başladım. İlk önce Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 4 tane fotoğraf makinesiyle başlamıştım. Daha sonra bir dostum 10 tane makine gönderdi. Okulda kutuyu açıp içinden fotoğraf makinesi çıkınca çocukların heyecanını gördüm, gerçekten çok heyecanlıydılar. Çektiğim videoyu gören arkadaşım konuyu Milli Eğitim Bakanımıza söylemiş. Milli Eğitim Bakanımız da bu projeye destek vermek istediğini söyledi. 30 tane fotoğraf makinesi aldı. Ben de 30 fotoğraf makinesiyle bu yola çıktım." dedi.
Yolcu, gittiği okullarda 2 haftalık müfredat oluşturduğunu, müfredatın temelini fotoğraf çekiminin oluşturduğunu, fotoğrafı anlatırken sanatsal ögeleri de kullandığını anlattı.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER