OSB Komisyon Başkanın'dan Akgün Altuğ'a şeffaf değilsiniz

Yeniden Refah Partisi Kocaali İlçe Başkanı ve OSB Komisyon Başkanı Celal Abatay, Kocaali’de kurulması planlanan Teknoloji OSB ile ilgili açıklamada bulunarak, SATSO Başkanı Akgün Altuğ’u açıklaması nedeniyle kınadı.

OSB Komisyon Başkanın'dan Akgün Altuğ'a şeffaf değilsiniz

Aynı üretim
Yazılı açıklama yaparak sanayiye karşı olmadıklarını söyleyen Abatay, “Yalnız sanayiyi desteklerken tarımı da en üst seviyede gözetmek ve korumak durumundayız. Bize ilk yapılan açıklamalarda OSB’de teknoloji firmalarının katılacağı bildirilmişti. Teknoloji deyince hepimizin aklına aynı fabrikalar, aynı üretimler gelir. Yalnız yaptığımız araştırmalar ve görüşmeler neticesinde fabrikaların büyük çoğunluğunun kimyasal maddeler ile üretimler yapacağı bilgisine ulaştık. Burada en önemli nokta sanayicilerin oluşturduğu Dernek Başkanı’nın firmasının üretim alanı plastik üretimi olması. Kendisinden edindiğimiz bilgiye göre kendi firmasında atık ve gaz salınımı olmadığı ama diğer firmalar için aynı sözü söyleyemeyeceğidir. Biz bu riskin altına Kocaali adına imza atamazdık. Çünkü bizim İlçemizin konumu, doğası, denizi hepimizin malumudur” dedi.

Şüpheye kapıldı
Abatay, “SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un OSB ile ilgili yapmış olduğu açıklama kabul edilebilir bir durum değildir. Kendisi ile yaptığımız toplantıda ilçemize kurulmak istenen OSB’de hangi firmaların neler üreteceğini sorduğumuzda iyi niyet mektubu imzaladıkları için bunu açıklayamayacağını beyan etmiştir. Bu durumda komisyon üyeleri de büyük bir şüpheye kapıldı. Biz SATSO Başkanı Akgün Altuğ'dan sadece şeffaf olmalarını istedik. Bizi dinlememek ve anlamamak gibi bir suçlama ile halkımız karşısında küçük düşürmeye çalışmıştır. Biz kendisini gayet iyi anlamış durumdayız. Yapmış olduğu açıklamada da belirttiği gibi kimya konusu bir gerçektir. Söylemiş olduğu sözlerden dolayı SATSO Başkanını kınıyorum” dedi.

Atık su aktarma
Abatay, “Kocaali ilçemizde dört adet bölge önerilmesine rağmen sanayicilerin özellikle Karşı Mahalle’nin arka tarafında yer alan kırk yıllık fındık bahçelerinin, akarsuların bulunduğu, ilçenin genişlemesini etkileyebilecek olan 4 bin 500 dönüm büyüklüğündeki arazinin istenmesidir. Sebebi ise o bölgenin atık su aktarımının kolay olması, liman ve tren yoluna yakın olmasıdır. Kendilerine ‘diğer bölgeleri değerlendirin’ dememiz üzerine bu bölgenin daha uygun olacağını diğer bölgelerin nakliyat problemi olacağını söylemişlerdir. 4 bin 500 değil 7 bin dönüm arazi istiyorlar. Belediye Başkanı ile yaptığımız görüşmede arazinin büyüklüğünü ve riskini anlattık. Kendi düşüncesinin de aynı olduğunu belirtmiştir. Karşı Mahalle’de yapmış olduğumuz bilgilendirme toplantısı sonrasında mahalle sakinlerinin kesin bir dille OSB’yi istemediklerini öğrendik. En önemli konu ise OSB için yer tahsisine imza atıldığında belediyenin hiçbir şekilde olaylara bir daha müdahil olamıyor olmasıdır.”

Bilerek intihar
“Tüm bu sebeplerden dolayı en başından SATSO Başkanı’nın bizlere şeffaf olmamasından bu OSB için onay vermemiz mümkün değildir. Biz Kocaali’ye belediyemizin kontrolünde 500 ile 1500 dönüm alanda bir sanayi bölgesi oluşturulup Kocaali’mize istihdam sağlanabileceği görüşünü bildirdik. Tek derdimiz kontrol edilebilir gücün bizim belediyemizin elinde olmasıdır. İlçemiz konum itibarı ile sanayicilerin gözde merkezi halindedir. Komisyonun önerisini yapmak çokta zor görünmüyor. Alınan bu karar Yeniden Refah partisi, AK Parti, MHP, İyi Parti, CHP, Saadet Partisi, Muhtarlar Derneği, Esnaf Odası, Ziraat Odası gibi sivil toplum kuruluşlarının demokrasi örneği göstererek beraber aldığı karardır. Bu kararı tek bir kişiye mal edemeyiz. Son olarak unutmayın karşımızdaki sanayiciler bizlerin sağlığından önce kendi kazanacakları parayı düşüneceklerdir. Ülkemizde başka bir Kocaali daha yok” dedi

Kocaali Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeni Kocaalili
Yeni Kocaalili - 2 yıl Önce

Üç paraya Kocaali halkının sağlığını ve geleceğini satmadiginiz için tesekkurler

Kocaalili Karagoz
Kocaalili Karagoz - 2 yıl Önce

Kocaali halkı oylarınızı AKP vermeye devam. Kocaali gelişiyor vesselam. Yakında temiz suyunuz, kirlenmemiş toprağınız kalmayacak. Ah birde lastik yakma fabrikası açtılarmı köşeyi tam döndünüz.

SIRADAKİ HABER