Tunca ; Fındık için don uyarısı yaptı!

Artık hepimizin bildiği ve etkilerini hissetmeye başladığı “Küresel Isınma” ya da diğer ifadeyle “Küresel Soğuma” ani sıcaklık değişimleriyle kendini göstermeye devam ediyor.

Tunca ; Fındık için don uyarısı yaptı!

Tüm tarımsal ürünlerde olduğu gibi ilçemizin en büyük geçim kaynağı Fındıkta da fenolojik değişiklikler olarak yansımalarını görmekteyiz. Ocak ayında beklediğimiz erkek çiçek püslerde fenerlenme olayı, Aralık başlarında başlayarak 3  hafta erken olmuştur. Dişi çiçek karanfil açımları da yine aynı dönemde başlamıştır. Bu durum tozlaşma süresini öne almıştır. Her fındık çeşidinde farklılık göstermekle beraber,önceki yıllara nazaran erken tozlaşma, tomurcuklanma ve hatta Şubat başında yapraklanma görülmüştür. 
 

12 şubattan itibaren 5 gün süren yoğun kar yağışı, toprağı yumuşatma, Potasyum başta olmak üzere toprakta mevcut olan birçok bitki besin elementinin alımı ile mikroorganizma faaliyetlerini olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir. Özellikle geç püs ve karanfil veren fındık çeşitlerinde “Soğuklanma Süresi” ihtiyacının karşılanması için ilaç gibi gelmiştir. Bu ayda yağan karın fındığa olumsuz etkisi olması beklenmez. Fakat sıcaklık -3 ün altına düştüğünde kabaran tomurcuklar ve açan yapraklar için tehlike arz eder. Bu durum rekolteyi de olumsuz etkileyebilir. Fakat asıl endişe etmemiz gereken zaman “İlkbahar Geç Donları”dır. 
 

Çiftçilerimiz tarafından alınabilecek en garanti önlem “Tarım Sigortası”dır. Çiftçilerimizden ricamız TARSİM Tarım Sigortalarını 11 Mart 2021 tarihine kadar yaptırmalarıdır. Ayrıca karlar eridikten sonra fındık bahçelerindeki don etkisini gözlemleyip takip edebilirler. Bunun yanısıra; 
İyi bir dal, şekil ve verim budaması ile Yeterli ve dengeli Toprak-Yaprak beslemesi fındığımıza direnç ve sağlamlık kazandırabilir. Ayrıca “Antifriz” nitelikli direnç ve koruma sağlayan ürünler de kullanılabilir. 
Detaylı bilgiyi  odamıza gelerek veya arayarak  Tarım Danışmanlarımızdan alabilirsiniz

Kocaali Ziraat Odası Başkanlığı olarak tüm  çiftçilerimize bol bereketli sezon diliyoruz.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER