Köprü sabit kalacak, su altından akacak

Bundan yaklaşık iki ay önce ilçemizle fazla alakası olmayan il merkezi kökenli bir yerel gazetenin Kocaali’ye ilişkin yayınladığı bir haberi gündeme getirmiştim bu köşede. Fazla zaman geçmedi ya hatırlarsınız mutlaka, Kocaali’de topu topu 5 bilemediniz 6 tane satan malum gazete yerel seçimler öncesi Kocaali’de bir gündem oluşturma çabasına girmişti. Ya da girdirilmişti. Aranızda hatırlamayanlar varsa kısa bir not düşmek istiyorum. Bahsi geçen metinde, bundan bir süre önce Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın kongre sürecinde belediye meclis üyeliğinden istifa eden Ertan Yılmaz’ın ismi kuvvetle geçen adaylar arasında yer aldığı vurgulanmıştı. Aynı haberin sadece birkaç santimetre üzerinde ise mevcut yönetimin önümüzdeki yerel seçimlerde koltuğu kaptırmayacağı da altı çizili şekilde belirtilmişti.

O mevzunun ardından bende konuyu bu köşede kaleme almış ve ortaya atılan iddianın hedefinde Kocaali’nin değil Ak Parti il yönetiminin olduğunu ve asıl göndermenin oraya yapıldığını savunmuştum. Sonuç olarak ardan geçen bu süreçte o yerel gazeteyi sıklıkla takip ederek diğeri ile paralel bir haber yapıp yapmayacağını kontrol ettim. Beklediğim gibi her hangi bir adım atılmadı ve Kocaali ile ilgili hiçbir değerlendirme yapılmadı. Anladığım kadarı ile şu sıralar Kocaali’den oraya bilgi aktaran yok. Ne diyelim yapacak bir şey yok, demek ki bir süre daha bekleyecekler. İşin Kocaali’de cereyan eden kısmına gelince genel merkez tarafından konuya ilişkin bazı anket çalışmaları yapıldı ve zaman zaman yapılmaya devam ediyor.

Şimdiye dek sol görüşlü hiçbir partinin Kocaali’de yönetime gelemediği göz önünde bulundurulduğunda, belediye başkanlığı için mücadele eden herkesin öncelikli hedefi Ak Partiden başkan adaylığı oluyor. Şimdiye dek şahsıma bu konu ile ilgili en net açıklama ise Ertan Yılmaz ve hatırı sayılır bir süre HAS Parti ilçe başkanlığı görevini yürüttükten sonra birleşme sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde Ak Parti saflarına katılan Murat Duman’dan geldi. Konu ile ilgili birebir görüştüğüm Yılmaz, sonuç her ne olursa olsun aday adaylığı sürecinde yer alacağını açık ve net olarak söyledi. Son dönemlerde, özellikle Kocaalispor yönetiminde aktif rol alarak yoğun bir süreç yaşayan Murat Duman ise uzunca bir süre önce aday adaylığı konusunda kesin kararlı olduğunu “Kocaali’ye hizmet için varım diyenlerin kolunu koyduğu yerde, ben gövemi koyarım” sözleri ile üzerine basa basa vurguladı. Bu iki aday adayının dışında hiç kimse aday adaylığı sürecinde var olduğu beyanında bulunmadı.

İlçe içi ve ilçe dışından çok sayıda isimin konuşulmasına rağmen, bu isimlerin hiç birine ulaşıp mevzunun cidiyeti ile ilgili görüşmedim. Ancak bundan sonraki süreçte bu tür girişimler hemen her hafta yer bulmaya başlayacak. Hal böyle iken diğer teşkilatlardan da şu veya budur diye, az da olsa ciddiyeti olan net bir açıklama yapılmadı. Ancak içten içe somut adımlar atılıyor olacak ki, isim gündeme getirmekten çekinen bazı kurumlar hazırlık sürecini hızlandırmaya başlamış. Hatta öyle ki bazı medya organlarına gidilerek reklam çalışmaları konusunda fikir alışverişi yapılmış. Ancak burada o konudaki hakimiyetin benim elimde olduğu var sayılmamış.

Biliyorum önümüzde tam tamına bir yıl gibi uzun bir süre var ve siz de takdir edersiniz ki köprünün altından daha çok sular akacak. Yani demem o ki köprü yerinde sabit kalacak. Ama su ne kadar yukarıda olursa olsun denize kavuşmak için mutlak suretle o köprünün altından akacak. Bu arada yerel seçimlerde particilik kadar şahısçılığın ve maddi gücün ne kadar etkili olduğunu vurgulamaya da gerek yok sanırım. Şu ana kadar yaptığımız değerlendirmeyi Kocaali’de yönetimi elden bırakmayan sağ görüşlü partilerin yıllardır süregelen hakimiyetini göz önüne alarak yaptık. Ancak bu seçimlerde, şahısçılık ilkesine dayanarak dengelerin değişebilme ihtimalinin de var olduğu belirtmek istiyorum. Sonuç olarak rahat bir seçim süreci olmayacak. Herkes için. Biz bu süreçte oldukça yorulacağız ancak talipler bizden fazla yorulacak.           

YORUM EKLE