Koronavirüs ve normalleşme Psikolojisi

Tüm dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren Covid-19 ile mücadele ediyoruz. Sağlık çalışanlarımızın fedakâr yaklaşımları ve ülkece aldığımız önlemlerle birlikte normalleşme sürecine doğru giriyoruz. Uzun bir süre yeni normal dediğimiz kavram hayatımızda yer edecek gibi gözüküyor. Bu yeni normal hem bireysel hem de toplumsal olarak bazı tedbirleri içinde barındıracak. Kişisel hijyenimize, güvenli mesafemize, kural ve normlara dikkat edeceğiz. Birçok farklı sektörün yine birçok farklı kuralları olacak. Bu kurallara elimizden geldiğince uymak zorundayız. Çünkü bu kurallar kişisel olarak bizi koruyacağı gibi bireylerden oluşan toplumumuzu da korumuş olacak. Yani pandemi sürecinde ve sonrasında bireyler eşittir toplum denklemi hiç olmadığı kadar önem kazanmış oldu. Tüm bu hassas noktalara uyarsak toplum olarak normalleşmenin daha hızlı gerçekleşmesini sağlarız. ‘’Yeni normal’’ ‘in önündeki ‘’yeni’’ kelimesini hayatımızdan bu denli hızlı atmış oluruz.

Fizyolojik iyi olmanın yanı sıra psikolojik olarak iyi olmakta son derece önemli. Koronavirüs hayatımıza girdikten sonra kişilerde sosyal, ekonomik ve duygusal açıdan yıpranmalar oldu. Bu yıpranmalar psikolojik açıdan da bazı problemlere yol açtı. Kendisini son derece gergin, mutsuz, yoğun öfkeli ve hayatında işlevsel açıdan bozulmalar hisseden kişilerin bir ruh sağlığı uzmanına çekinmeden gitmesinde fayda var. Nasıl bir bedensel, fizyolojik rahatsızlıklar psikolojik durumu etkiliyorsa psikolojik problemlerde tıbbı, fizyolojik hastalıkları tetikleyebiliyor. Bu durumu kontrol altına almak içinde insan psikolojisinin önemi son derece büyüktür.

Yeni normalleşme sürecinde norm ve kurallara uymanın yanı sıra kendimizi bu hayata adapte etmeliyiz. Sosyal ve bireysel alışkanlıklarımızı, hobilerimizi olabildiğince ve imkânı düzeyinde yerine getirmeliyiz. Önlemimizi almalı ve hayatın içinde yer etmeliyiz. Bu şekilde ki düşünce ve adımlarımız bizim sosyal açıdan normalleşmeye girerken psikolojik açıdan da normalleşmeye girmemizi sağlayacaktır.

Psikolog Mert PIRILDAR

Sakarya Puzzle Psikoloji & Diyet Merkezi

0555 030 37 73

Cumhuriyet, Tül Sok. No:9, 54100 Adapazarı/Sakarya

YORUM EKLE