115 Yıl Önce de Aynıydı

Açmabaşı Köyü’nün simgesi haline gelen geleneksel iftar yemekleri bu Ramazan ayında da aralıksız devam ediyor. 115 yıllık gelenek köy halkını aynı sofrada buluşturuyor.

115 Yıl Önce de Aynıydı

Paylaşmayı öğretti
Yaklaşık yüz on beş yıldır süregelen ve Açmabaşı Köyü’nün simgesi haline gelen geleneksel iftar yemeği yüzlerce köylüyü aynı sofrada bir araya getiriyor. Köyde her akşam, köy halkından bir kişi iftar yemeği veriyor. Köy Konağı önünde bir araya gelen köy halkı, bazen komşu köylüleri de davet ederek orucunu birlikte açıyor. ''Gelenek haline gelen iftar verme adeti, bizlere ve çocuklarımıza paylaşmayı öğretti'' diyen Köy Muhtarı Alim Hoşgör Açmabaşı halkına mahsus bu geleneği gelecek nesillere miras bırakmak istediklerini söyledi. Hoşgör, “Atalarımızdan kalma adetimizi Ramazan ayında yemek vermek suretiyle sürdürüyoruz. Ramazan ayında her akşam köyümüzden bir kişi iftar yemeği verir. Bu köyde herkes orucunu birlikte açar. Köyümüzde hiç kimse orucunu evde yalnız açmaz. Çevre köylerimizden de birçok davetli gelir ve soframıza misafir olur. Bu gelenek yaklaşık yüz on beş yıldır sürmektedir” dedi. Hoşgör, köyde her gün yaklaşık 250 kişiye iftar yemeği verildiğini söyledi.


Babalarımızdan teslim aldık
İftar yemeğini veren Şaban Ali Özel ise “Her sene olduğu gibi bu yılda ramazan ayında köyümüzde bir kişi iftar yemeği veriyor. Sabah erken saatlerde hazırlıklarımızı yapıyoruz. İftar saatine kadar yemekleri hazır hale getiriyoruz dedi. Bugüne kadar atalarımızdan gelmiş olan bu mirası devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu yılda otuz ramazan yemek veriyoruz. Her gün iftarı köy konağı önünde bahçede çevre köylerden gelen misafirlerle birlikte açıyoruz. Ben bu bayrağı babamdan teslim aldım ve benden sonrakilere teslim edeceğim. Bu gelenek 115 yıldır nasıl bozulmamışsa bundan sonrada aynı şekilde sürecek” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER