Bosna, Osmanlı’nın açıldığı ilk kapıdır

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, Adapazarı Anadolu İmamhatip Lisesi’nde “Türk Kültürü’nde Bosna ve Aliya İzzetbegoviç” konulu söyleşi düzenlendi.

Bosna, Osmanlı’nın açıldığı ilk kapıdır

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, “Bosna Osmanlı’nın açıldığı ilk kapıdır.” dedi.

Adapazarı Kültür Sanat
Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen “Türk Kültürü’nde Bosna ve Aliya İzzetbegoviç” konulu söyleşiyi, Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Adapazarı Belediyesi Meclis Üyeleri Halit Metin Müftüoğlu ve Nilgün Akman, Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hazan Kadir Kardaş ve okul yönetimi izledi. Söyleşiye öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Osmanlı’nın 400 Yıl Hâkim Olduğu Bosna
1993-2003 yılları arasında Bosna’da üniversitede görev yapan Hüseyin Yorulmaz, Bosna’yı ve Türk tarihindeki yerini anlattı. TİKA’nın tanımını yaparak söyleşiye başlayan Yorulmaz, “TİKA, Türkiye’yi yurt dışında tanıtan, Balkanlar, Kafkaslar ve İslam dünyasında Osmanlı’dan geriye bıraktığımız harabe halindeki eserlere sahip çıkarak onaran, tarihimizi canlı tutan yüz akı bir kuruluşumuzdur. TİKA şuan ikiye ayrıldı. Kültür işlerini Yunus Emre Enstitüsü,  inşaat, imar ve restorasyon işlerini TİKA gerçekleştiriyor. Osmanlı’nın açıldığı ilk kapı Bosna’dır. Balkan toprakları doğal uzantımızdır.  Boşnaklar Türk dilini anlayabilirler. Osmanlı 400 yıl boyunca oraya hâkim olduğu için dillerinde 8 bin Türk kelimesi vardır. Bu kelimeler daha çok dini kelimelerdir.” diye konuştu.

Aliya’yı Anlattı
Söyleşinin devamında Aliye İzzetbegoviç’i anlatan Yorulmaz, “Begoviç, içten, samimi, bizden biridir. Boşnak din adamlarından eğitim almıştır. Güzel ahlak sahibi İslami inancını yaşayan bir liderdi, İyilik bırakanlar güzellik bırakanlar hayırla yâd ediliyor. Bu insanlar hem Anadolu hem balkan topraklarını, sulamışlardır ve günümüzde de iyilikle yâd edilirler.” dedi.

Söyleşi sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz’a teşekkür eden Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Yorulmaz’a günün anısına hediye takdim etti.

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER