‘Buğday’ benim duam

Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Buğday’ film gösterimi ve söyleşisi ile başladı. Yönetmen Semih Kaplanoğlu, “Film çekmek zordur.

‘Buğday’ benim duam

İnat ve sabır bu işin duasında var. Bundan sonrası bir duanın lütfuyla gelmiş bir şeydir. ‘Buğday’ en başından beri benim için bir duaydı” dedi. kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Buğday Film Gösterimi ve Söyleşisi ile başladı. Adapazarı Kültür Merkezi’nde ünlü Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adem Kümbet, Kültür Sanat Şube Müdürü Adem Turan ve çok sayıda sinemasever katıldı. Kaplanoğlu, söyleşinin ardından Sakaryalılar için kitap imzaladı. 

Senaryo benim sırrım
Semih Kaplanoğlu, “Ben her zaman yaptığım işin anlaşılacağını düşünüyorum. Film bitince seyirciye emanet ediyorum. Anlaşılmak konusunda bir sıkıntı yaşamadım, yaşamıyorum. Önemli olan görsel dünyayı yansıtabilmektir. Film yaparken her zaman uzun bir hazırlanma dönemi yaşıyorum. Çekilecek mekâna defalarca gidip geliyorum. Gündüzü, akşamı, mevsimini, oranın sesine kadar düşünüp orada zaman geçiriyorum. Çekime başlayacağımız zaman kamerası, lensi tekrar her şeyiyle ilgileniyorum. Çünkü senaryo benim sırrım” ifadelerini kullandı.

Ruhu ve zayıf noktayı insanlara anlatmak
Kaplanoğlu, “Film çekmek zordur. Filmin bitmesi 5 sene sürdü. Bütün bu süreçte yaptığımız tek şey o masa başında yazdığımız ruhu ve zayıf noktayı bütün bu insanlara anlatmak oluyor. Senaryoda korumanız, muhafaza etmeniz ve herkesten saklamanız sırları kimseye söylemeden o sahneleri çekmeniz gerekiyor. Çünkü kimseyle aynı dili konuşamaz ve onu yansıtmazsınız. İşin ilham kısmı bu olduğu gibi acı kısmı da bu çünkü paylaşmıyorsunuz. Herkese göre güzel çekilmiş bir sahne olabilir. Aslında öyle değil. İşte oradaki inat oradaki sabır bu işin dünyasında var. Sonuçta bu bir lütuftur. Bundan sonrası bir duanın lütfuyla gelmiş bir şeydir. ‘Buğday’ en başından beri benim için bir duaydı” dedi.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER