Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız

Adapazarı Belediyesi Şubat ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşi ve imza programında sevenleri ile buluşan ünlü sanatçı Ahmet Yenilmez,

Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız

“Hikayesi olmayan ya da hikâyesini bilmeyen toplumlar sömürülmeye mahkumdur. Biz, kendi hikayelerimize, kendi değerlerimize sahip çıkmak zorundayız.” dedi.

Adapazarı Kültür Sanat
Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şubat ayı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, ünlü tiyatrocu, aktör, şair ve yazar Ahmet Yenilmez, “Güneşli Günler” imza ve söyleşi programında sevenleri ile buluştu. 

Yenilmez, Sevenleri İle Buluştu
Programda tecrübelerini ve düşüncelerini aktaran Yenilmez, “Türkleri tarihten çıkarırsanız dünya tarihini yazamazsınız. Türk milletinin özellikle fıtratında ve yapısında mesuliyet duygusu çok büyük. Türk milleti, mesuliyet duygusunu mecburiyet gibi görerek yaşayan bir millettir. Türk’ün mesuliyet duygusuna nasıl önem verdiğini binasından şehir yapısına kadar muhteşem bir estetikle görebiliyoruz. Selçuklu yapılarına dikkat edin. İçi turkuaz yapılarla döşenmiştir. Sebebi Turkuaz renginin özelliği kirlenmiş havayı dışarı, dışarıdaki temiz havayı içeri davet eder. Bahçesinde ardıç ağacı görürsünüz, ardıç ağacı su ile temas ettiğinde etrafa hoş bir koku verir.”

Hikayesi Olmayan Sömürülmeye Mahkumdur
“Bundan sonraki çağın çok farklı olacağını görebiliyoruz. Ahlak farklı, donanım farklı, bu farklılıklar içinde bize ait bir değer yok. Biz, kendi değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Hikayesi olmayan ya da hikâyesini bilmeyen toplumlar sömürülmeye mahkumdur. Bizi hikâyeden uzaklaştırıp gözlerimizi ekranlara kilitlediler. Ekran mahkemelerin yerine geçti ve gözlerimizi, zihnimizi işgal ettiler. Eğer bizler hikayelerimizi bilmez ve nesillerimize bunları aktaramazsak birileri gelir ve kendi hikayelerini bizim evlatlarımıza anlatır. Her şeyimizi feda ederek yetiştirdiğimiz çocuklarımızdan tanımadığımız bir nesil çıkar ortaya.”

Kendi Hikayelerimizi Oluşturmalıyız
“Yerel yönetimlerin de bu konuda çok önemli görevleri olduğunu düşünüyorum. Sanatta, edebiyatta, mimaride ve estetik anlayışta toplumsal katkıları ne kadar çok olursa o kadar kendi hikayelerimizi oluşturmayı başarırız ve aslımıza sahip çıkarız.” diye konuştu. 

Gençlere Tavsiyeler
Gençlere tavsiyelerde de bulunan Yenilmez, “Sadece bir meslek sahibi olmak yetmeyecek, çok donanımlı olmak zorundasınız. Çok donanımlı olabilmek için de kendi kültürünüzü en ince ayrıntılarına kadar bilmek zorundasınız. Okumaktan, araştırmaktan, sorgulamaktan ve tabii ki öğrenmekten asla vazgeçmeyin.” ifadelerini kullandı.

Çelikel’den Teşekkür
Konuşmanın ardından Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, usta sanatçıya teşekkür ederek hediye takdim etti. Gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti paylaşan Yenilmez, kitaplarını sevenleri için imzaladı. 

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER