Evini Müze Yaptı

Sakarya Hendek İlçesinde yaşayan 92 yaşındaki koleksiyoner Rüştü Çürüksulu, yaşadığı evin bir katını her biri milli servet değerinde yüze yakın esere ayırmış.

Evini Müze Yaptı

Bakımını oğluyla üslendiği parçalara gözü gibi bakıyor.
Mehmet KARAKAŞ-TRT HABER
Sakarya Hendek İlçesinde ikamet eden,92 yaşındaki Rüştü Çürüksulu kendisinin tarihin yaşayan hafızası olduğunu söylüyor.
Uzun yıllar Kuvayı Milliye Derneklerinde hizmet etmiş ve şimdilerde ise Hendek Kuvayı Milliye onursal Başkanlığını yapıyor. Çürüksulu eski Türk filmlerinde, Yılmaz Güney, Fikret Hakan ve Fatma Girik ile 20’ye yakın Yeşilçam filmlerin dede rol almış.

Kafkas kökenli olan Çürüksulu, dedesi zamanında Batum’dan Türkiye’ye göç etmiş. Yılların tanığı Çürüksulu geçen zamanlarda tarihin önemli isimleriyle de bir arada bulunmuş. Çürüksulu Yeşilçam filmlerinden 20 tanesin dede rol almış.
Evini müze yapan Rüştü Çürüksulu, yıllar önce Kocaeli İlinde evinde sergilediği tarihi silahları daha sonra Hendek te bulunan evinin bir katını müzeye çevirerek tarihi eşyaları burada sergiliyor. Evimin bir katını müze yaptım ve devamlı ziyaretçiler geliyordu. Müzenin bir bölümüne camlı vitrin yaparak vitrinde sergiliyorum. Evimdeki müzede bulunan bütün eşyalar resmi olarak Sakarya Müzesine kayıtlıdır. Buradaki tarihi eşyalarımızın hepsi resmi defterlerde kayıtlıdır.
Ben Hendek’te açık bir müze yapmak istiyorum. Buraya daha çok insanlar ziyarete gelirler. Müzenin gelirlerini de fakir ve ihtiyaç sahibi öğrencilere vereceğim. Ben bir çok 20 yakın Türk filmlerinde Yılmaz Güney, Yılmaz Köksal gibi oyuncularla oynadım.
Silahlar, tüfekler, kılıçlar, lambalar, çömlekler, semerler, kamalar gibi bulduğu parçaları yıllarca toplamış. Hepsi ayrı bir milli servet değerinde olan tarihi parçaların hepsini kayıt altına aldırıp, Sakarya Müzesinin envanterine kaydettirmiş.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER