Gani Eski Sinemayı Ziyaret Etti

Eski Yeşilçam Yönetmenlerinden Abdulgani Sarı Karasu Karapınar köyündeki tarihi Gonca Sineması’nı ziyaret etti.

Gani Eski Sinemayı Ziyaret Etti

Salondaki eski afişleri, sahne ve sandalyeleri inceleyen Sarı, sinemanın çalıştırılabilir durumda olduğunu söyledi.

Tarihi hakkında bilgi aldı
Karasu’nun Karapınar köyünde 1969 yılında kurulan ve 1984 yılında kapanan Gonca Sineması’nı gezen eski Yeşilçam Yönetmenlerinden Yapımcı Abdulgani Sarı Sinemanın tarihi ve kurucuları hakkında bilgi aldı. Karapınar’da Tahsin-Nuri Kara kardeşler tarafından kurulan sinemanın bir dönem bölgenin birleşme noktası olduğunu öğrenen Sarı, salonu gezerek afiş ve makineleri de inceledi.

Sahnede kurşun izleri
Filmin gösterildiği perdedeki kurşun deliklerini işaret eden Yapımcı Sarı, “Eskiden insanlar vurdulu kırdılı filmlerde kötü karakterlere kurşun sıkarlar ve filmin kahramanını kurtarmaya çalışırlardı. Bu sahnede de bu kurşun izleri muhtemelen o zamanlarda oluşmuş” dedi. Sinema sahnesinin aynı zamanda tiyatro sahnesi olarak da tasarlandığını gören Gani, köyde o dönemde gösteri sanatlarına verilen önemin dikkat çekici olduğunu söyledi.

Eskiden daha kıymetliydi
Sinemanın televizyonların yaygınlaşmasına kadar sosyal hayatın çok önemli bir parçasını teşkil ettiğini söyleyen Abdulgani Sarı, “Eskiden insanlar gündelik işlerini tamamladıklarında ailecek sinemaya giderdi. Sinemaların köy yerlerine kadar yaygınlaşmasının nedeni de budur dedi. Sarı ben bu sinemaya 1970 yıllarında çok film getirdim ve o zaman burası çok güzeldi en son 1975 yılında film getirmiştim ama görüyorum ki şimdi harabe haline gelmiş ve o günün hiçbir esintiside kalmamış.Televizyonların yaygınlaşmasının ve ekranlarda filmlerin gösterilmeye başlamasının ardından sinema salonları tek tek kapanmaya başladı. Burası da onlardan biri” dedi.

Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER