Güvercin Kültürüne Sahip Çıkalım

Yurtiçi ve yurtdışı nakliyat şirketlerinde yaklaşık 10 yıldır uzun yol şoförlüğü yapan İzzettin Çetinkaya, tüm yorgunluğunu güvercin hobisi ile attığını, kurulacak bir dernek vasıtası ile güvercin kültürünün daha geniş kitlelere hitap edebilecek hale gelmesi gerektiğini ve Karasu – Kocaali bölgesinde geliştirilecek olan güvercin kültürünün ilçelere ekstra değer katabileceğini söyledi.

Güvercin Kültürüne Sahip Çıkalım

Mirasımıza sahip çıkalım
Güvercin kültürünün dünyada ve Türkiye’de yüzyıllardır ilgi gören yaygın bir uğraş olduğunu ve birçok ünlü iş adamının güvercin yetiştiriciliği ile ilgilendiğini belirten Çetinkaya “Güvercin kültürü dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de önemli bir potansiyele sahip. Çok sayıda ünlü iş adamının dahi hobi olarak ilgilendiği bu zevkli uğraş maalesef bölgemizde yok olmaya yüz tutmuş durumda. Güvercin yetiştiriciliği konusunda bilinçlendirme faaliyeti yürüten bir birimimiz olmadığından dolayı insanlarımız güvercin hobisine ilgisiz kalıyor. Teknolojin olmadığı dönemlerde iletişim aracı olarak kullanılan güvercinler, o zamanlardan günümüze uzanan tarihi ve kültürel bir mirastır. Bu mirasa sahip çıkmamız gerekmektedir” dedi.

Sosyal etkinliği artırıyor

Güvercin kültürünün bölge turizmini destekleyen zevkli bir soysal aktivite olduğunu ifade eden Çetinkaya “Bu gün Sakarya geneline baktığımızda en güzel örneği Akyazı’da görüyoruz. Bundan on yıl önce ilçe halkı tarafından önemsenmeyen güvercin kültürü şimdilerde ilçeye çok büyük değer katıyor. On yıl önce Akyazı’nın % 3’ü bu hobi ile ilgilenirken bu oran şimdilerde % 70 seviyelerine ulaşmış durumda. Bu durum Türkiye genelindeki güvercin meraklılarını Akyazı’ya ve Akyazı gibi bölgelere çekiyor. Bu zevkli uğraş ilçedeki sosyal etkinliği artırıyor, ilçenin tanıtımına katkı sağlıyor aynı zamanda uğraşıcısına bir nebze de olsa kazanç sağlıyor” dedi.

Kendi derneğimizi kuralım
6 yıldır güvercin kültürü ile ilgilendiğini vurgulayan Çetinkaya “6 yıldır güvercin yetiştiriyorum. Şu an elimde 4 çift damızlık ve 22 uçar olmak üzere toplam 30 güvercinim var. Bundan 20 gün önce bu sayı 90 idi. İstanbul ve İzmit’ten gelen alıcılar soyu bozulmamış damızlıklarımızın yetişen yavrularını aldılar ancak birkaç ay sonra kafesimizdeki güvercin sayısı tekrar aynı seviyesine ulaşmış ve yavrularımız tazelenmiş olacak. Güvercin hobisi görselliği ve ahengi ile insanı rahatlatıyor. Ancak bilinçlendirme olmadığı için insanlarımız bu zevkten mahrum kalıyor. İlerleyen zamanlarda, bu uğraşa gönül veren ya da güvercin kültürüne ilgi duyan meraklılar ile bir araya gelerek, bölgemizde faaliyet gösterebilecek Güvercin Derneği’nin alt yapısını hazırlamayı düşünebiliriz.” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER