Kahvehanede sergilenen Etnografik eserleri incelediler

Serdivan’a bağlı Beşevler mahallesinde oturan Hayri Yıldız’ın kahvehanede sergilediği babası Muzaffer Yıldız’a ait etnografik eserler büyük ilgi görüyor.

Kahvehanede sergilenen Etnografik eserleri incelediler

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halil Kalabalık, Sakarya Vergi Dairesi Eski Başkanı Recep Alp, Sakarya Büyükşehir Belediyesi E. Başkan vekili İrfan Sezer ve gazeteci Hasan Coşkun, Beşevler mahallesine giderek kahvehanede sergilenen etnografik eserler hakkında kahvehane sahibi Hayri Yıldız’dan bilgiler aldı. kocaali

Hayri Yıldız, babası Muzaffer Yıldız’ın 40 yılda topladığı etnografik eserleri imkânları ölçüsünde kahvehanede sergilemeye devam edeceğini söyledi. 

500’den fazla etnografik eser

Babası Muzaffer Yıldız’ın 40 yıldır topladığı etnografik eserlerin büyük ilgi gördüğünü söyleyen oğlu Hayri Yıldız, bir kısım eserleri de kahvehanede yer olmadığı için evde muhafaza ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Babam 2 yıl önce vefat etti. Ama imkânlarımız elverdiği sürece babamdan bize miras kalan bu eserleri korumaya ve sergilemeye devam edeceğiz. Birçoğu hiçbir yerde bulunamayacak ve kıymetli eserler. 40 yıllık süreçte eşinden dostundan bazen de para ile satın alarak topladığı bu eserler bizim için de çok kıymetli. 500’den fazla eser var kahvehanemizde. Yer olmadığı için bir o kadar da evde muhafaza ediyoruz. Babamın 40 yılda topladığı 1000’e yakın eserleri meraklı olanlar gelip inceliyor ve bilgi alıyor.”. 

Hasan COŞKUN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER