Konu kadın olunca salon yetmedi

Kocaali Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Dünya Kadınlar Günü ve Geleneksel Keşkek İkramı programı Bahçem Düğün Salonu’nda yaklaşık oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Konu kadın olunca salon yetmedi

Yoğun katılım
Kocaali Belediyesi tarafından bu yıl beşinci kez düzenlenen Dünya Kadınlar Günü ve Geleneksel Keşkek İkramı etkinliği Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin de katılımıyla Bahçem Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Kocaali Kaymakamı Ahmet Odabaş, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, İlçe Emniyet Amiri Önder Kavak, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Coşkun, Kocaali Müftüsü Ahmet Halıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın eşleri ile katıldığı program Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, İl Genel Meclis üyeleri Şaban Kanbur, Halit Depe, Esnaf Odası Başkanı Ali Yılmaz, mahalle-köy muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, eğitim camiası çalışanları ve Kocaalili bayanlardan oluşan yaklaşık bin kişilik katılımla gerçekleştirildi.

Gözlerinizin içine bakıyoruz
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasın Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar yaptı. Konuşmasında yoğun ilgiye teşekkür eden Başkan Acar son yıllarda ailenin korunması ve kadına karşı şiddet konusunda yapılan çalışmalara değindi. Sözlerine kadınlar günü kutlaması ile başlayan Başkan Acar “Özellikle son 10 yılda atılan adımlarla, ülkemizdeki dezavantajlı kesimler lehine önemli gelişmeler yaşanmıştır. Başbakanımızın yakın ilgisi ile ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda birçok Avrupa Birliği ülkesinde de olduğu gibi ülkemizde de ileri hukuki düzenleme ve uygulamalar hayata geçirilmiştir. Anayasa`da karşılık bulan Sosyal Devlet ilkesi bu alanda kullanılan kaynağın 16 kat artmasıyla işlevini daha da artırmıştır. Kadınlar, çocuklar yaşlılar ve engelliler son on yıldır, devletin şevkatli yüzünü daha yakından görme imkanı bulmuşlardır. Bizde göreve geldiğimizden bu güne, belediye hizmetlerini gerçekleştirirken kadınların gözlerinin içine bakıyoruz, onlardan aldığımız mesaj, bizim için yol gösterici oluyor” dedi.


Kadın haklarını öğrenin
Daha sonra söz alan İlçe Müftüsü Ahmet Halıcı İslam Dini’nin hakkıyla yaşandığı toplumlarda, cinsiyet ayrımı olmasının ve kadının mağduriyetinin söz konusu olmayacağını söyledi. Müftü Halıcı Cennet’in anaların ayağının altına seren İslam’ın elçisi Hz. Muhammed aracılığıyla Veda Hutbesi’nde dahi kadın haklarıyla ilgili ikazlarda bulunduğunu belirtti. Kocaali Kaymakamı Ahmet Odabaş ise yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti belirterek başladığı konuşmasında, bütün şehit anneleri başta olmak üzere tüm kadınların kadınlar gününü kutladı. Kaymakam Odabaş “Çok geniş haklarınız var, bunları öğrenmek için mücadele edin ve öğrenin, bu konuda geride olduğunuzu düşünmeyin” dedi.

Halkı bilinçlendirmek gerekiyor
Emek ve Kadın ve Türkiye`de Kadın Olmak konulu sinevizyon gösteriminin adından söz alan Prof Dr. Ahmet Maranki ise Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Düşün, Sağlıklı Yaşa konulu sunumu ile Kocaalili bayanlara seslendi. Slayt gösterimi eşliğinde yaklaşık iki saatlik bir sunum yapan Maranki, hatalı beslenme alışkanlıkları ve bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. Maranki’nin konuşmasında “Bugün yaşanan birçok hastalığın tedavisi kimyasal ilaçlarda değil, bitkisel otlarda saklı. Ancak bunu cesurca savunan ve halkı bilinçlendirenler susturulmak isteniyor. Ancak ben doğruları söylemeye ve halkı aydınlatmaya devam edeceğim” ifadesi dikkat çekti. Konuşmasının sonunda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan ve eşi ile birlikte kitaplarını imzalayan Maranki, programın ardından bir süre daha Kocaali’de kalarak çeşitli davetlere katıldı. Maranki ayrıca Kocaali’nin hayranlık uyandıran bir yerleşim yeri olduğunu ve imkan olması durumunda 31 Mart tarihinde birincisi gerçekleştirilmesi planlanan Kocaali Kalkan Balığı Yakalama Şenliği’ne katılacağını söyledi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER