Mehmet Akif İnan’ı anlattılar

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Orhangazi Kültür Merkezi’nde “Mehmet Akif İnan’ı Anlamak”konulu konferans düzenlendi.

Mehmet Akif İnan’ı anlattılar

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Nazif Gürdoğan ve Prof.Dr.Ömer Asım Saçlı ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu (TİHEK) Üyesi Hıdır Yıldırım, 7 Güzel Adam’dan biri olan Mehmet Akif İnan’ın hayatı ve hayata bakış felsefesini anlattı.

Adapazarı Kültür Sanat
Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından Ocak Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında “Mehmet Akif İnan’ı Anlamak” konferansı düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı konferansta konuşan Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Asım Saçlı, ölümünün 20. yılında Mehmet Akif İnan’ı saygı ve özlemle andıklarını ifade ederek, “7 Güzel Adamdan biridir Mehmet Akif İnan. Şanlıurfalı bir ailede 1940 yılında dünyaya gelen Mehmet Akif İnan yine Şanlıurfa’da 2000 yılında vefat edinceye kadar geçirdiği altmış yıllık ömrüne fikir ve aksiyon sahasında birçok eser yerleştirmiştir. Akif İnan’ı tanıyan herkesin onun hakkında kuracağı ilk cümle onun İslam Medeniyeti ile kurduğu yakın ilişki hakkında olacaktır. O hem hayatını hem de bu hayat sürecinde olgunlaştırdığı duygu, düşünce ve fikirlerini İslam Medeniyetine adamıştır. Yunus Emre, Hoca Dehhani, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Fuzuli, Şeyh Galip, Nabi vb. çizgisinde İslam kültür ve medeniyetinin gelişmesi ve yayılması için çaba sarf etmiştir. Akif İnan, kendi medeniyet ve dünya algısı içinde şiirini bütün bir insanlığın huzura kavuşması için kullanmıştır.  Ancak bunu yerine getirirken şiirin asli unsuru olan “güzellik” fikrinden de taviz vermemiştir.”dedi.

Güzel İnsanları Topladı
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın sendikacılığa girişi ile ilgili konuşan TİHEK Üyesi Hıdır Yıldırım, “Mehmet Akif İnan aranan adamdı. Sendika kurulurken fedakâr bir çalışma içine girerek, sendikal mücadeleye soyundu. Bu sendikada iyiye, güzele, doğruya yönelmiş insanları bir araya getirdi, birlikten neşet eden güçle hak ve hukuk mücadelesini ateşledi, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının sivil sigortası bir örgütlenmeyi ortaya çıkardı. Fikri mücadelesini alanlara taşıdığı Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen, Mehmet Akif İnan’ın en büyük eseridir.”diye konuştu.

Çevrenizi Geniş Tutun
Aralarında Mehmet Akif İnan’ın da olduğu Mavera Dergisi kurucularından Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Nazif Gürdoğan, bu güne kadar almış olduğu en büyük ödülün Mehmet Akif İnan Ödülü olduğunu ifade ederek, “Dünyanın neresinde olursa olsun, güçlü bir edebiyat geleneği olmadan, köklü bir medeniyet geleneği de olmaz. Biz 68 kuşağıyız. Sağ-Sol çatışmalarının en doruk dönemlerinde üniversite öğrencisiydik. Zor günlerimiz oldu. Ama çevremizi hep geniş tuttuk. Çevreniz sizi yükseltecek ana kaynaktır. Önünüz sonuna kadar açılır hiçbir şey sizi durduramaz. Çevreniz ne kadar geniş olursa bakış açınız da o kadar geniş olur.”dedi.

Allah Güzeli Sever
Yollarının 7 güzel adamlardan Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Alâeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan ile Mavera Dergisi’nde kesiştiğini belirten Prof.Dr. Gürdoğan, Mavera Dergisi’nin bir takım dergisi olduğu ve orada hiçbir kimsenin hiçbir zaman öne çıkma arzusunun olmadığını söyledi. Mavera dergisinin başkalarının yanlışları ile uğraşmadan güzeli anlatmaya çalıştığını kaydeden Gürdoğan, “Allah güzeldir. Güzelliği sever. Güzel olmanın sınırı yoktur.  O yüzden 7 güzel adamdan biri olan Cahit Zarifoğlu’nun söylediği gibi ‘Güzelin düşmanı da güzel olur.Bizim medeniyetimiz hem dünya hem ahiret diyen bir medeniyettir. Biz edebiyatı, şiiri iman için biliriz.Sezai Karakoç’un dediği gibi 3 insandan uzak durun. 1-Tasavvufa karşı olandan, 2-Osmanlıya düşman olandan ve 3- Irkçılık yapandan. Türk tarihine, kültürüne, edebiyatına önemli katkıları olan isimlerdir bunlar.Bir Necip Fazıl, Türkiye’nin dönüşünün temel taşlarından biri olmuştur. Paraya değer vermeyen ama medeniyete kültüre değer veren isimlerdir Nuri Pakdil, Rasim Özdenören ve diğerleri.”dedi.

Başkan Işıksu’dan Teşekkür
Konferansı Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Başkan Yardımcıları Hilmi Kızılcık ve Fatih Çelikel, Adapazarı Belediyesi Meclis Üyeleri, Memur-Sen İl Temsilcisi Murat Mengen, Hak-İş Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet-iş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, Büro Memur-Sen Şube Başkanı Yunus Emre Yüzçeler, Sağlık-Sen Şube Başkanı Abdullah Sönmez, Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Öksüzali, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Naci Doyuk, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, SİMDER Başkanı Yahya Bakır, Yenikent Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eyüp Yazıcı ve çok sayıda davetli takip ederken, Başkan Mutlu Işıksu, program sonunda konuşmacılara teşekkür ederek günün anısına hediye takdim etti.

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER