Memiş ve Cebeci OKM’de Sevenleri İle Buluştu

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında SAÜ Öğretim Üyesi-Hattat Doç. Dr. Mehmet Memiş ile Tezhip Ustası Firdevs Cebeci’nin eserlerinin yer aldığı ...

Memiş ve Cebeci OKM’de Sevenleri İle Buluştu

Yadigâr Hat ve Tezhib Sergisinin açılışı ile söyleşi programı, Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yadigâr Hat ve Tezhib Sergisi
Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, Adapazarı Belediyesi Meclis Üyeleri ve hocaların sevenlerinin katıldığı sergi açılışında konuşan Vali Nayir, hat sanatının ustalarından Doç. Dr. Mehmet Memiş ile 25 yıllık bir dostlukları bulunduğunu belirterek, “Hat ve Tezhip sanatları alanında ailece kıymetli eserler veriyorlar. Sakarya’mızın ve Adapazarı’mızın kültür hayatına da büyük katkılar verecek eserlerin burada yıllarca yaşatılacağına inanıyoruz. Sakarya’nın bu sanatlarda bir kıymeti, değeri ve geçmişi olduğunu biliyoruz” diyerek açılış kurdelesini davetlilerle birlikte kesti. Nayir, Hat ve Tezhip sanatına kendisinin de büyük bir ilgisi olduğunu belirterek böyle bir serginin açılışını yapmaktan da memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Geleneksel Sanatlar Konuşuldu
Açılışın ardından Orhangazi Kültür Merkezi konferans salonunda Doç. Dr. Mehmet Memiş’in konuşmacı olduğu ‘Sakarya’da Geleneksel Sanatlarımızın Dünü ve Bugünü’ konulu söyleşi gerçekleştirildi. Programın başında Tezhip Ustası kızı Firdevs Cebeci ile birlikte bu sanatlara gönül verdiklerini belirten Hattat Doç. Dr. Mehmet Memiş, büyük bir anlamı bulunan bu özel günde kendilerini yalnız bırakmadıkları için Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel’e teşekkür etti. Ecdat yadigârı bu sanatı yeni nesile aktarmak için de çalışmalar yaptıklarını kaydeden Doç. Dr. Mehmet Memiş, Hat sanatına dair bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Çelikel’den Teşekkür
Soru ve cevap kısmının da yer aldığı programın sonunda Hattat Doç. Dr. Mehmet Memiş ve kızı Tezhip Ustası Firdevs Cebeci’ye hediyeleri Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel takdim etti. Gerçekleştirilen programa duyulan ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Vali Nayir ile Memiş ve Cebeci başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti. 

 
 

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER