Nakış Nakış Camileri Süslüyor 

Osmanlı süsleme sanatı nakkaşlığa gönül veren Sıddık Korkutata, 24 yıldır camilerin duvarlarını fırça darbeleriyle oya gibi işliyor.

Nakış Nakış Camileri Süslüyor 

İskelelerin üzerinde duvarları süsleyen Korkutata, ekibiyle birlikte nakşettiği süslemelerle gelecek nesillere tarihin izlerini bırakıyor.
Geleneksel Türk sanatları arasında var olduğu bilinen nakkaşlık sanatının modern temsilcisi Sakarya’lı Sıddık Korkutata, çeşitli ülkelerdeki tarihi yapılar, saraylar, camiler ve turistik mekânlara süslemeler yaparak, Türk-İslam kültürünü gelecek nesillere taşıyor.
Korkutata, dikkat ve sabır gerektiren sanatını, şimdilerde Sakarya Hendek İlçesinin yeni simgelerinden olan Hantek Camisi'nde icra ediyor.

 Osmanlı Dönemi'nde İstanbul başta olmak üzere özellikle Anadolu'da yaygın olan hattatlık ve nakkaşlık sanatının her geçen gün ilgi gördüğünü belirten Korkutata, Nakkaşlık, Osmanlı Dönemi'nden beri günümüze gelen mimari eserlerin süslenme çalışmalarıdır.

Bugüne dek ekibiyle birlikte Türkiye'nin dört bir yanındaki camilerin yanı sıra Cezayir Oran Abdelkader İbni-badis Camisinin duvarlarına imzasını atan Sıddık Korkutata, 24 yıldır sürdürdüğü mesleğinde adından söz ettirecek bir projede yer almak için kendisini geliştirdiğini anlattı.
Korkutata, nakkaş günümüze 15 yy sularında İran’dan bölgemize getirilen ustalar tarafından öğretiliyor. Günümüze kadar uzanmasının sebebi Osmanlı döneminde Selçuklu döneminde gittikleri her yerde bir iz bırakmışlardır. Günümüzde çok güzel ustalar mevcutken bunu geleceğe aktarmakta ciddi çalışmaları ben şahsen Türkiye de görmüyorum . Alaylı olarak yetişenler bu işi çok iyi yapıyor, ama ellerinde diploma olmadıkları için herhangi  bir kurum vasıtasıyla bir yerde eğitim veremedikleri için bunu kendi ile mezara götürüyor . Buda yazık gerçekten bugün bir öğretim görevlisiyle bir alaylı biri bir araya gelip bu işi geleceğe çok güzel aktarabilirler .

Nakkaş aslında nakış ı yapan ustaya deniyor ama nakış dediğimizde kadınlarımızın evde yaptığı nakışla örtüştüğü için bizim mesleğe yapan insanlara nakkaş adı verildi ,ve öyle kaldı. Aslında nakkaş nakış ı yapan ustaya denir ama biz nakışla ayrıştırmak için işin ismini de nakkaş olarak belirtmişler, Asıl ismi tenzimat teship minyatür hat sanatıyla hepsini birleştiren kişiye tezhinatçı denir ama tezhinat çok bilinmediği için biz nakkaş ustası olarak kullanıyoruz. Bir nakkaş ustası bir yılda işi kavramaya başlıyor 2 yılda birazda meziyetliyse nakkaş ustası denilebilir bir işi A dan Z ye yapabilmesi için 4 yıl gerekli  tabi bu dipsiz bir kuyudur sonu kesinlikle olmayan bir sanattır . Kendini zamanla geliştirirken üstat unvanını zaman geçtikçe alabilir buda o kişinin isteği ve aşkıyla alakalı bir şeydir bu işi tam anlamıyla yapan bir insan bu işi gerçekten sevmeli,  gönlünde işin içine katarsa sanatçı olur üstat olur. 24 yıl Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Cezayir’de bir çalışmamız oldu bu belge Türkiye’ye has olduğu için Türkiye’de yapma taraftarıyım. yurtdışında çalışma olduğu zaman gittiğimde buradaki çalışmalardan koptuğum için gitme taraftarı değilim, ama talep olduğu için mecburen talebe uyuyoruz. Tabi önlemini almazsan tehlikelidir hiçbir meslek tehlikesiz değildir önlemini almadıkça her iş tehlikelidir. Bugün ben iskeleyi yaparken bizden önce sıvacılar yapmış biz onun üzerine çalışıyoruz, biz kontrol etmezsek nerde hata var nerde eksik var gidermezsek iskeleyi döşerken güzel döşemezsek tabi  tehlikesi vardır ama önlemini aldığın zaman çokta tehlike arz eden bir meslek değildir.
Mehmet KARAKAŞ

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER