Ney’in sesine kulak vermemiz gerekir

Büyükşehir Belediyesi Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri Neyzen Doç. Dr. Ali Tüfekçinin ‘Makam Musiki Dünyamız ve Ney’ adlı söyleşi ve dinletisiyle devam etti.

Ney’in sesine kulak vermemiz gerekir

Büyükşehir Belediyesi Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri Neyzen Doç. Dr. Ali Tüfekçinin ‘Makam Musiki Dünyamız ve Ney’ adlı söyleşi ve dinletisiyle devam etti. Tüfekçi, “Her mesleğin içinde barındırmış olduğu zorluklar vardır. Ney’den herkes ses çıkartabilir ama önemli olan o sesi yakalamaktır. Ney çalmak gerçekten çok güzel bir meslek, çok güzel bir sanat. Bu yola çıkmak ustayla birlikte bu yola baş koymaktır” dedi.kocaali

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri Neyzen Doç. Dr. Ali Tüfekçi’nin ‘Makam Musiki Dünyamız ve Ney’ adlı söyleşi ve dinletisiyle devam etti. Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleşen programa Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

En büyük Neyzen
Neyzen Doç. Dr. Ali Tüfekçi, “Bizim için en büyük Neyzen Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendidir. Kendisinin yapmış olduğu besteleri günümüzde hala çalarak yâd ediyoruz. Yapmış olduğu besteler sayesinde dönemin Sultanı 3. Selim’in takdirini ve övgüsünü kazanmıştır. Dede Efendiyi en çok 3. Selim’in ölümü üzmüştür. Selim kendisini öldürmeye gelenlere elindeki ‘ney’ ile karşılık vermiş ve bunun sonucunda vefat etmiştir. Tanzimat dönemi ile birlikte batıdan yeni yeni kültürler bizlere eklenmiştir. Mehterhaneler’in yerini batıdan gelen müziklerin alması Dede Efendiyi çok etkiliyor. Kendisi uzunca bir süre Mısır’da kalarak orada hayatına devam ediyor. Sultan 1. Abdülmecid Dede Efendiyi tekrar saraya davet ediyor ve işinin başına geri dönüyor” ifadelerine yer verdi.

Zorlukları kolaylaştırın
Konuşmasına devam eden Tüfekçi, “Her mesleğin içinde barındırmış olduğu zorluklar vardır. Ney’den herkes ses çıkartabilir ama önemli olan o sesi yakalamaktır. Ney çalmak gerçekten çok güzel bir meslek, çok güzel bir sanat. Bu yola çıkmak ustayla birlikte bu yola baş koymaktır. Hocamızın elinden sıkı sıkı tutmamız gerekiyor. Meslek okulları gerçekten bu yönde çok faydalı. Konservatuar veya Güzel Sanatlar okuyan insanlar hocalarına yapışmalı ve onlardan ayrılmamaları gerekiyor. Her zaman sıkı sıkı çalışın ve her şeye göğüs germeye çalışın. ‘Hayatınızı hiçbir zaman zorlaştırmayın kolaylaştırın’ diye buyurmuştur Peygamber Efendimiz. Sizde bu yolda böyle ilerleyin” sözlerine yer verdi.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER