Oğuz Atay döneminde fark edilmemiş büyük bir yazardır

Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Oğuz Atay’ı Okumak’ isimli söyleşi programı ile devam etti.

Oğuz Atay döneminde fark edilmemiş büyük bir yazardır

Yazar Necip Tosun, “Tutunamayanlar adlı kitabının yazdıktan sonra neden Türk edebiyatında sessizlikte karşılandığını araştırdım. O dönemlerde Oğuz Atay fark edilemiyor. Oğuz Atay döneminde fark edilmemiş büyük bir yazardır” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Oğuz Atay’ı Okumak’ isimli söyleşi programı ile devam etti. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen olan etkinliğe Yazar Necip Tosun konuşmacı olarak katıldı.

Türk edebiyatında bir kurban
Yazar Necip Tosun, “Oğuz Atay döneminde tanınmamış, ihmal edilmiş bir yazar. Ben gençliğimde Oğuz Atay’ın kitaplarını okuduğumda büyük bir yazar olduğunu o dönemlerde anlamıştım ancak anlayamadığım tek şey bu büyük yazarın Türk Edebiyatında nasıl yer edinememesi oldu. O günden sonra yazarların hayatlarına ilişkin yazılar yazdım, araştırmalar yaptım. Bu araştırmalarımda hiçbir değerli yazarın döneminde bilinmese bile daha sonradan değerinin bilindiğini gördüm. Bunlardan en talihsizi Oğuz Atay’dır. Tutunamayanlar adlı kitabının yazdıktan sonra neden Türk edebiyatında sessizlikte karşılandığını araştırdım. Araştırmalarım sonrası Türk edebiyatında bakış açılarından dolayı bir kurban olduğu fikrine kapıldım. O dönemlerde Oğuz Atay fark edilemiyor. Oğuz Atay döneminde fark edilmemiş büyük bir yazardır. Tutunamayanlar kitabı ilk çıktığında çok büyük eleştiriler alıyor ve gözden düşürülüyor. Bu nedenle de yayınevleri basmıyor. Neden bu duruma düştüğünü araştırınca o dönemin ideolojik düşünceler hâkim olduğunu fark ediyoruz. O dönemde anlaşılmamasını bir nebze normalleştiriyor. Bu düşünceler azaldığında ise Oğuz Atay fark ediliyor” dedi.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER