Sakarya yeni entelektüeller yetiştirmeye devam edecek

10 yıllık süreçte Sakarya’da gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleri ve hayata geçirilen çalışmalara değinen Başkan Toçoğlu,

Sakarya yeni entelektüeller yetiştirmeye devam edecek

10 yıllık süreçte Sakarya’da gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleri ve hayata geçirilen çalışmalara değinen Başkan Toçoğlu, “Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti Sakarya dedik ve Ofis Sanat Merkezi’ni, Sakarya Sanat Galerisi’ni, Ziya Taşkent Konser Salonu’nu, Faik Baysal Kütüphanesi’ni, Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’ni, Tarihi Alicanlar Konağı’nı hizmete aldık. Konserlerden konferanslara, sergilerden ustalara saygı günlerine, sinema gösterimlerinden söyleşilere yüzlerce etkinliği kültür sanat dostlarının istifadesine sunduk. İnşallah şehrimizde yeni entelektüeller, Faik Baysal’lar, Necati Mert’ler, Sait Faik’ler yetişmeye devam edecektir” dedi. kocaali 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 10 yılda kültür sanat alanında hayata geçirilen çalışmalara ve gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Sakarya’yı Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti haline getirdiklerini ifade eden Başkan Toçoğlu, konferanslar, paneller, söyleşi ve imza günleri, konserler, sempozyumlar, ustalara saygı programları, tiyatrolar ve sinema günleri gibi geniş yelpazeye yayılan kültür sanat etkinliklerini sanatseverlerle buluşturduklarını dile getirdi. Büyükşehir Akademi’yle de alanında uzman isimleri konuk ettiklerini ifade etti.

Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti
Başkan Zeki Toçoğlu, “Daha öncede ifade ettiğimiz üzere yol, su gibi birincil öneme sahip belediye hizmetleri önceliğimiz oldu. Ancak kültür sanat etkinliklerini de önemli bir ihtiyaç olduğundan hareketle şehrimizde kültürel, sanatsal etkinlikler gerçekleştirdik. Hamdolsun Sakarya Anadolu’nun kültür sanat başkenti konumuna geldi. İnşallah şehrimizin bu alanda yakaladığı ivme yeni entelektüellerin, Faik Baysal’ların, Necati Mert’lerin, Sait Faik’lerin yetişmesini sağlayacaktır” dedi.

Sakarya’nın kültür sanat mekanları
10 yıllık süreçte Sakarya’yı yeni kültür sanat mekanlarıyla buluşturduklarını ifade eden Başkan Toçoğlu, “TMO Binasını aslına uygun restore ederek şehrin kültür sanat hayatına kazandırdık. Eski ve yıpranmış mimarisiyle atıl bir görünüme sahip olan Eski TZDK Yemekhanesi’ni modern bir sanat galerisine dönüştürdük. Eski Zirai Donatım Sosyal Tesisleri’ni Ziya Taşkent Konser Salonu’na dönüştürdük. Şehrimiz sanat hayatına Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’ni sunduk. Tarihi Alicanlar Konağı’nı Büyükşehir Akademi’nin yeni merkezi haline getirdik. Faik Baysal Kütüphanesi ile farklı disiplinlere yayılan 20 bini aşkın kitabı okuyucuları ile buluşturduk. SAMEK merkezleri ile hemşerilerimize 100 farklı branşta eğitim olanağı sağladık. Kent Orkestrası müzikleriyle sanat yaşantımıza renk kattı” dedi.

1000’e yakın etkinlik
Aylık kültür sanat ajandasına sahip bir şehir olduklarını ifade ederek sözlerini tamamlayan Başkan Zeki Toçoğlu, “10 yıllık süreçte 14 yeni yayını Büyükşehir kitaplığına kazandırdık. 393 konferans, panel ve söyleşiyi öğrenciler ve sanatseverlerle buluşturduk. 33 farklı isim için ustalara saygı buluşmaları düzenledik. 159 sinemayı beyazperdeye yansıttık. Seçkin eserlerden oluşan 83 sergiyi ilgililerinin beğenisine sunduk. 173 tiyatro gösterimine ev sahipliği yaptık. 76 konserde müzikseverleri ağırladık. Akademi eğitimlerimiz ise farklı alanlarda ilgililerini konuk etmeye devam ediyor” dedi.
 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER