Şenlik Dediğin Böyle Olur

Açmabaşı Köyü Hemşinlileri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Açmabaşı Köyü Büyük Buluşma Şenliği Küçükboğaz Mesire Alanı’nda gerçekleştirildi.

Şenlik Dediğin Böyle Olur

Yaklaşık 3 bin kişiyi bir araya getiren etkinlik gün boyu devam etti.

Köyün tarihçesi
Açmabaşı Köyü Hemşinlileri kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Büyük Buluşma Şenliği yaklaşık 3 Bin kişinin katıldığı dev bir organizasyonla Küçükboğaz Mesire Alanı’nda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Pazar günü saat 11.00’da başlayan şenlik akşam saatlerine kadar devam etti. Programın karşılama konuşmasında Açmabaşı Köyü’nün tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ilgili bilgiler veren Şaban Ali Özer sunuşları da üstlenirken, programın açılış konuşmasını Açmabaşı Köyü Hemşinlileri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cavit Cengiz Tank yaptı.

Değerlerimizi yaşatıyoruz
Bu yıl ikinci kez düzenlenen şenliğin geleneksel hale getirildiğini vurgulayan Tank, ilginin geçen yıla oranla daha yüksek olduğunu belirtti. Tank “Bu yıl ikinci kez düzenlediğimiz bu organizasyon geçen yıla oranla daha fazla ilgi gördü. Buraya sadece Kocaali ve Karasu değil Sakarya, Düzce, Ereğli, İstanbul, İzmit, Bolu gibi yakın çevreden çok sayıda misafirimiz katıldı ve coşkumuza coşku kattı. Uzaktan yakından katılan herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz. Ayrıca organizasyonumuzun gerçekleşmesinde Karasu ve Kocaali idare kurumları başta olmak üzere iş adamlarımızdan ve esnaflarımızda maddi manevi destek aldık. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Biz bu organizasyonla örf ve adetlerimizi yaşatmayı, sosyal bağlarımızı geliştirmeyi ve kaybettiğimiz manevi değerlerimizi yeniden hatırlamayı amaçlıyoruz. Ve bunu dernek yönetimi ve Açmabaşı Köyü halkı olarak en iyi şekilde yerine getirdiğimize inanıyoruz. İnşallah ileriki yıllarda daha büyük katılımlı organizasyonlarda bir araya geleceğiz” dedi.

Yarışmalar ilgi gördü
Karşılama ve konuşmalarının ardından yemek ikramı ile devam eden programın ikinci bölümünde slayt gösterisi yer aldı. Köyün ebediyete intikal eden büyüklerini tek tek izleyen katılımcılar zaman zaman göz yaşlarına engel olamadı. Tulum eşliğinde oynanan horonlar binlerce kişiyi coştururken, halat çekme yarışması ve çuval yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Programa Kocaali, Karasu başta olmak üzere yakın çevreden çok sayıda yerel yönetici, siyasetçiler ve iş adamları ilgi gösterdi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER