Şubat kültür sanat etkinlikleri Metin Aşoğlu’na saygı gecesiyle sona erdi

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinliklerinde şubat takvimi ‘Metin Aşoğlu’na Ahde Vefa’ isimli saygı gecesi ile sona erdi.

Şubat kültür sanat etkinlikleri Metin Aşoğlu’na saygı gecesiyle sona erdi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen kültür sanat etkinliklerinde şubat takvimi ‘Metin Aşoğlu’na Ahde Vefa’ isimli saygı gecesi ile sona erdi. AKM’de düzenlenen programa onur konuğu olarak Ressam Metin Aşoğlu katılırken, programın Moderatörlüğünü ise Yazar Fahri Tuna üstlendi. Saygı gecesinde Şair Selahattin Özdemiroğlu, Öğretmen İbrahim Esen, Reklamcı Semih Saner ve Ressam Doç. Dr. Rasim Soylu ise Metin Aşoğlu ve eserleriyle ilgili anılarını katılımcılarla paylaştı. Program sonunda Metin Aşoğlu’na günün anısına hediyeler takdim edilirken, Aşoğlu ise geceyi düzenlenen Büyükşehir Belediyesine ve katılan herkese teşekkürlerini ifade etti.

Gelenekselliğimizi yansıtıyor
Programda söz alan Ressam Doç. Dr. Rasim Soylu, “Metin Hocamızın ortaya koymuş olduğu biçimler soyut sanatları görmemize olanak sağlamıştır. İlk insanlardan itibaren resim konusu her zaman bizimle birlikte olmuştur. 1940 ve 90’lı yıllar arasında resim konusunda her şey denenmiştir. Hocamızın eserlerinde bizim gelenekselliğimizi çokça görmekteyiz. Hem gelenek hem de modernizm açısından bu eseler önem taşımaktadır. Metin Hocamız hem kendi kaynaklarını sanata taşıyor hem de bizleri yansıtan yerel değerlerimizi soyut olarak bize aktarıyor. Ruhumuzdaki bu incelikleri dışa vuruyor olması, dış dünyadaki güzellikleri iç dünyamızdaki güzellikler ile birleştirmesi bizlerin bilgilenmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Metin hocamızın grafikçi bir ince işçilik yapısı var. Eserlerinde bunları da yansıtıyor olması her zaman daha iyi eserler ortaya koymasına olanak sağlamıştır” dedi.

Yol gösterici bir rol model
Öğretmen İbrahim Esen ise, “Aileler yetiştirdikleri evlatları ile övünürler, keza şehirler de yetiştirdikleri evlatları ile övünürler. Sakarya'da çok değerli bir büyüğünü, çok değerli bir sanatçısını unutmadığı için bir kez daha herkese çok teşekkür ediyorum. Metin Bey, her zaman mesleğini çok önemseyen her zaman herkese yol gösterici bir rol model olmuştur. Metin vefalı bir dost, asla unutmayan kadim bir arkadaş olmuştur. Her zaman gece gündüz çalışmış bir yandan sanatını yürütürken, bir yandan da rol model olduğu için bu kadim dostuma bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER