Yazarlık Mektebi Öğrencilerinden İpekyolu Kültür Gezisi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan Yazarlık Mektebi projesinde yer alan portre-gezi atölyesi öğrencileri Adapazarı Alifuatpaşa-Geyve-Taraklı güzergahında kültürel bir gezi gerçekleştirdi.

Yazarlık Mektebi Öğrencilerinden İpekyolu Kültür Gezisi

Atölye hocası Yazar Fahri Tuna öncülüğünde düzenlenen gezide atölyedeki lise öğrencileri, Tarihi Adapazarı Beşköprü'den (ms 561) Alifuatpaşa 2.Beyazıd (ms 1495) köprüsüne, Geyve Boğazı'ndan İpekyolu Vadisi'ne, İstiklal Savaşı komutanlarından Ali Fuat Paşa'nın mezarı ve müzesi'nden Geyve Elvanbey İmarethanesi'ne, Necip Fazıl'ın Sakarya Türküsü şiirinden Ahmet Kutsi Tecer'in orda bir köy var uzakta / gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüzdür şiirinin yazıldığı Geyve Sarıgazi'deki evine, yöresel Taraklı yemeklerinden Taraklı yalazalarına... Sakarya ilinin birçok kültürel öğe ve zenginliğini bizzat yakından tanıma ve yaşama imkânı buldular.

Taraklı'nın ülke çapında tanınmış mizahi zenginliği olan yalaza kültürünü bizzat ustalarından tanıma olanağı bulduklarını söyleyen öğrenciler, başta İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve yazar Fahri Tuna'ya çok teşekkür ettiler. Şehrimizin bu kadar güzel ve zengin bir kültürel yapıya sahip olduğunu bilmiyorduk diyen öğrenciler “Şehrimizle gurur duyduk. Nehrin üzerinden geçerken Sakarya Türküsü şiirini okumak, orda bir köy var uzakta / gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüzdür şarkısının yazıldığı köyü ve evi görmek, muhteşem Taraklı Yazala kültürümüze tanıklık etmek çok güzeldi. Şimdi sıra gezdiğimiz gördüğümüz ilçelerin portresini yazmaya geldi. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz' dediler.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER