Küme düşme kalkar mı?

Ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde mücadele devam ediyor. Vaka sayılarında azalma devam ederken bir yandan da normalleşe süreciyle ilgili tartışmalar gündemde. Bu tartışmaların başında futbolun devam kararı geliyor.

Çünkü futbol dışında tüm spor müsabakları tescil edildi. Basketbol, voleybol, hentbol… Özellikle en büyük tartışma Süper Lig için yapılıyor. Alt ligler ise Süper Lig’in gölgesinde kalıyor. Süper Lig 12 Haziran’da başlayacak.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir Süper Lig'in başlama tarihini açıklarken ligde küme düşmeme hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Nihat Özdemir, “7 kulüp gelecek sezonun 21 takımla oynanması yönünde talepte bulundu. Bunu görüşeceğiz” diye konuşarak nabız yoklamaya başladı. Bu lig bir şekilde oynanacak.

Ancak küme düşürmeme konusu sıkıntılı bir durum. Kabul etmek zor.  Eğer düşme kalkarsa bu öneri kulüplerin yarısının oynayıp yarısının tatile çıkması demek. Küme düşmenin kalkması kararı alınamaz. Yanlış bir karar olur. Bu karar alınırsa en az 9 takımın hedefi kalmaz. Hiçbir oyuncuyu motive etmek mümkün olmaz.

Hatta yabancıları ülkede tutmak bile manasız ve imkansız olur. Dolayısıyla 24. haftada bir şampiyonluk adayından puan alan bir takım 28. haftaya genç takımla çıkabilir. Rekabet bozulur. O açıdan böyle bir karar adaletsiz bir karar olur. Futbolda dün olduğu gibi bu sürçte de bir hayli sancılı geçecek. 12 Haziran’dan itibaren bekleyip hep birlikte göreceğiz.
 

YORUM EKLE