Mecburi Yeni normal

Havalar ısınınca halkımızın içinde oluşan iyimser tavır, neredeyse herkesin sokağa çıkmadı bizi bu virüs illetinden kurtaracak hareketler değil.  “Ben sağlamım,bir şey olmaz.” Düşüncesi ile genç,yaşlı herkes sokakta.

Bilim kurulu, Sağlık Bakanlığı, diğer yetkili merciler tarafından defalarca rehavete kapılmamamız hakkında uyarılmamıza rağmen, sokaklara, pazarlara, marketlere doluşmamız ne kadar doğru ?

Sadece halk olarak biz değil, yönetenlerde rehavete kapılmış durumda. Berberlerin,AVM'lerin açılması tam olarak doğru değil. Berberde maske takılı olabilir fakat müşteride olmayacak maske. Makina ile ne kadar steril olacak ? En önemli olay havlu, bir berber havluyu kullandıktan sonra askılığa asıyor, bir saat sonra aynı havluyu kullanıyor.Bu durum için bazı berberler titiz davranıp, tek kullanımlık havlu yada ona benzer ürün kullanabilir fakat  çoğu aynı titizlikle davranmayacaktır.

AVM'lerin açılması durağanlaşan ekonomiyi biraz olsun hareketlendirmek için yapılan bir eylem olabilir fakat bu olaylar ikinci bir dalgaya yol açabilir. 1 Haziran'da Kapalı Çarşı'nın da açılmasıyla artık virüsün yayılma hızı iki katına çıkar herhalde, borsaların tavan yaptığı bu dönemde özellikle altın fiyatlarının tepe noktasına gelmesiyle beraber halkımız Kapalı Çarşı'yı tercih edecektir. Bu yasağın kalkması  iç piyasayı   biraz olsun rahatlatmak, ekonomiyi azda olsa  olabilir ama bu durum aşırı risk teşkil eder.

  12 Haziran'da futbol müsabakalarının kaldığı yerden devam etmesi bazı kesimler tarafından hiç istenmemekte, stadda çalışan görevlilerin, futbolcuların, Korona virüs olmayacağının garantisini kim verebilir ? Sağlık Bakanı'nın onayı olmadan, Türkiye Futbol Federasyonu'nun kendi başına aldığı bu karara neden karşı çıkılmıyor ?

15 Haziran'da üniversiteler açılacak ve milyonlarca öğrenci okuluna dönecek,kimisi yasak olmadan önce memleketine gitti kimi okulunun olduğu şehirde/ilçede kaldı. Ama bu öğrencilerin ne durumda oldukları belli değil, belki memleketinden okuluna gelene kadar virüs kapacak ve fark etmeden arkadaşlarına bulaştıracaktır. Bu gibi durumlar illa ki yaşanacaktır. Üniversitelerin bu olay karşısında sınavlarını online olarak ( bilgisayar üzerinden) yapması daha mantıklı karar olacaktır, zaten dönemin son zamanlarındayız ve kimseyi yerinden etmeden sınav düzenini oluşturması gerekir.

Tüm bu tedbirlerin gevşetilmesinin toplumsal hayata ve ekonomiye etkisi elbette olumlu yanları olacaktır. Çoğu devletler gibi bizde bu tür esnekliklere gideceğiz. Yaz aylarında insanlar evlerinde durmak istemeyeceklerdir. Ayrıca Türkiye'nin ve diğer ülkelerin, durumlar böyle giderse artık dayanacak gücü pek kalmayabilir.Bu ekonomik ve toplumsal çöküşten kurtulmak için bazı kısıtlamaların kaldırılması kararına gidilmesi çok garipsenecek bir durum değil fakat erken diyebiliriz.  Türkiye'nin geçen yıl 51,7 milyon ziyaretçi ve 34,5 milyar dolar turizm gelirine ulaşıldığını biliyoruz.Turizm Türkiye’nin taşıyıcı lokomotiflerinden, hal böyle iken  sezonun açılması gerekiyor. 

Mecbur turizm sezonu açılacak, sezonu açmak için halkın panik seviyesini azaltmak,tatili cazip hale getirmek lazım. Bu bağlamda tüm ajanslara, yani kitle iletişim araçlarına  normalleşme uyarısı yapılacaktır. Artık yirmi dört saat korona virüs konuşulmayacak, Futbol maçları,günlük olayların çoğalması, eylemler, aktiviteler halkı  biraz olsun rehavete sürükleyecektir ve bir rahatlama söz konusu olacaktır. Olması gereken bu değil fakat mecburiyet gibi bir hal aldı. Bize düşen gerekli önlemleri almak ve mümkün olduğunca sosyal mesafeyi ayarlamaktır. 

Sağlıklı günler dilerim.

YORUM EKLE