Matur, genç gazeteci adaylarina yeni nesil medya önerdi

SGC Başkanı Sezai Matur, Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitime uzaktan devam eden gazetecilik öğrencileri ile söyleşi gerçekleştirdi.

Matur, genç gazeteci adaylarina yeni nesil medya önerdi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Sakarya Meslek Yüksekokulu Gazetecilik ve Habercilik Bölümü öğrencileri ‘yeni medya ve gazetecilik’ konulu söyleşide Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı(SGC) ve t54.com.tr internet haber portalı sahibi Sezai Matur’la video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Eğitimli Gazeteciler Artmali 
SGC Başkanı Sezai Matur, Sakarya’da medyayla ilgili bölüm ve fakültelerin açılması için geçmişte çaba sarfettiklerini belirterek ‘Genç meslektaş adaylarımla birarada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gazetecileğin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını önemli buluyorum. Geçmişte medyayla ilgili eğitim alan kişilere pek sıcak bakılmazdı, artık bu değişmeye başladı’ dedi. Sezai Matur, Sakarya’nın medya açısından çok önemli bir potansiyel olduğuna dikkat çektiği konuşmasında: ‘Nitelikli gazeteciler açısından zengin bir şehre sahibiz. Türkiye’de Sakarya yerel basını parmakla gösterilen bir özelliğe sahip. Sizin okuldan mezun olan ve Sakarya’da çalışan çok arkadaşımız var, dikey geçişle fakültelere geçen öğrencileriniz de var, başarılı arkadaşlar çıktı, buradaki arkadaşlar da kendilerine güvensin, kendilerini geliştirmeye gayret göstersin, bizlerin kapıları sizlere her zaman açık’ ifadelerini kullandı. 

Yeni Nesil Gazetecilik
Matur, gazeteciliğin hiçbir zaman bitmeyeceğini ancak uygulama alanlarının değişeceğini vurguladığı konuşmasında: ‘ Eskiden bir gazete kurmak çok maliyetli bir durumdu; artık günümüzde internetin imkanıyla yeni nesil gazeteciliği sürdürmek, bir internet sitesiyle daha az maliyetli ve özgür şekilde gazetecilik yapamak mümkün’ diyen Matur şöyle devam etti: ‘ yakın bir zamanda basılı gazeteciliğin sona yaklaştığını göreceğiz. Basılı gazate tirajları ciddi şekilde düştü. Ama çok şükür çok ciddi haber portalları var Sakarya’da.
Üniversiteden mezun olduktan sonra bu mesleği yapıyorum ve hergün yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum, gelecek internette, öğrenmeye devam ediyoruz. 
Geçmişte Kanal54 ve SRT de programlar yaptım şimdi ise internet üzerinden canlı yayınlar yapıyoruz ve bu durum beni geçmişteki gibi heyecanlandırıyor. 
Kendinizi internet gazeteciliği alanında geliştirin. Yeni nesil gazeteciliğin nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışın. Belki bu dönem sizler için bir fırsattır, yeni nesil teknolojileri araştırmalısınız.’

Özçelik’ten Teşekkür
Bir süre öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Sezai Matur’a SUBÜ Sakarya MYO Gazetecilik ve Habercilik Bölüm Başkanı Öğr.Gör.Zülfikar Özçelik, üniversite öğrencilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek: ‘Birinci sınıf öğrencilerimiz okul binasını dahi görmeden büyük bir gayretle uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim almaya çalışıyorlar, sizin ve Sakarya Basınının desteğiyle öğrencilerimizi bu zorlu günlerde desteklemeye çalışıyoruz ve nitelikli bir şekilde mesleğe kazandırma hedefindeyiz. Bu söyleşi de çok verimli geçti, katılımlarınız ve kattıklarınız için teşekkür ediyoruz’ dedi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER