Müstafi Tümamiral Yaycı SUBÜ Konuşmaları’nda

SUBÜ Konuşmaları’nın 27’inci konuşmacısı ‘Mavi Vatan ve Türk Deniz Tarihi’ başlıklı söyleşiyle Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı olacak.

Müstafi Tümamiral Yaycı SUBÜ Konuşmaları’nda

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 27’inci konuşmacısı ‘Mavi Vatan ve Türk Deniz Tarihi’ başlıklı söyleşiyle Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı olacak. Moderatörlüğünü SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş’ın üstleneceği söyleşide; Mavi Vatan kavramının somut olarak ne ifade ettiği, neden üzerinde önemle durulduğu, askeri ve ekonomik bağlamda neleri ihtiva ettiği, Doğu Akdeniz’in paylaşım mücadelesi, Türk denizciliğinin serüveni ve denizciliğin neden önemli olduğu gibi konular konuşulacak. 30 Mart Çarşamba saat 14.00’te gerçekleştirilecek söyleşi üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak.

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı kimdir?
1966 yılında Elazığ’da doğan Doç. Dr. Cihat Yaycı, 1984’te Deniz Lisesi’ni bitirdi. Ardından 1988’de Deniz Harp Okulu, 2000 yılında Deniz Harp Akademisi ve 2003’te Milli Güvenlik ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. Donanma Komutanlığı karargâhında Konsept Şube Müdürlüğü yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Yönetim Analiz ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Strateji ve Prensipler Şube Müdürlüğü ile Strateji ve Antlaşmalar Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri Naval Postgraduate School’da ise Fizik Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği üzerine yüksek lisans yaptı. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. 2005-2006 yılları arasında TCG Kemalreis’in komutanı olarak görevlendirildi. 2011-2012 yıllarında 5’inci Muhrip Filotillası Komodoru oldu. 30 Ağustos 2012’de Tuğamiralliğe terfi etti. Aynı yıl Moskova Askeri Ataşesi görevine getirildi. 2014’te Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015’te ise Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini üstlendi. 29 Temmuz 2016’da Tümamiral oldu. Aynı yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na getirildi. 20 Ağustos 2017’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı görevine atandı. 18 Mayıs 2020’de görevinden istifa etti. Şu anda Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanlığı’nı yapmaktadır.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER