Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nden Göz Dolduran Başarı

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yediden yetmişe seyircilerin ve sektörün yıldızlarının katılımıyla birlikte unutulmaz bir gala gecesi yaşandı.

Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nden Göz Dolduran Başarı

Aylar öncesinden başlayan hummalı bir hazırlık sonucunda ortaya çıkan prömiyerde Diriliş Ertuğrul gibi sevilen dizilerin yapımcısı Mehmet Bozdağ ve oyuncu ekibi yer alırken Emektar oyuncu Ruhi Sarı, kendisinin kariyeri hakkında gösterilen tanıtım filmini izlerken göz yaşlarına hakim olamadı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin katkıları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve himayesinde Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi tarafından organize edilen 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali, 11 Mayıs 2022 tarihinde SAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Haber spikeri Tufan Yakar’ın sunuculuğunu yaptığı 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreni’ne; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel ve il protokol üyeleri katıldı.

Sakarya Üniversitesi’nin göz bebeği olarak Golden Pumpkin adıyla serüvenine başlayan Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan desteğiyle ve Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel’in emekleriyle birlikte uluslararası bir festivale dönüştü. Geçirdiği dönüşümle yalnızca bir kısa film yarışması olmaktan çıkarak genç sinemacıların yararlandığı atölyeleri de bünyesine kattı. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşen söyleşilerle dünya ve Türk sineması hakkında da konuşuldu.

Büründüğü kimliğiyle Asya’dan Avrupa’ya kadar yönetmenin farklı türlerdeki filmleri gösterildi. Yarattığı etkiyle birlikte Sakarya şehrinin en büyük film festivali oldu. Kısa dönemdeki bu yükselişiyle sağladığı başarıyı hummalı çalışmaya borçlu. Festivalin gala gecesi, yıldızlar geçidine şahit oldu.
Rekor Katılım
Bu yıl sekizincisi düzenlenen festivale ulusal ve uluslararası kategorilerde rekor sayıda başvuru geldi. Dünyanın 93 farklı ülkesinden toplam 1141 film başvuru yaptı. Bu ülkeler arasında, 198 filmle Türkiye en çok film gönderen ülke olurken, Hindistan’dan 91, İran’dan 88, Brezilya’dan 65, Rusya’dan 40, ABD’den 39 ve Çin’den 33 film gelmesi dikkat çekti.

Festival açılış filmi olarak bu yıl, 31 Ağustos 2018’de 75. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında Mahmut Fazıl Coşkun’a, “Orizzonti (Ufuklar) Jüri Özel Ödülü” nü kazandıran “Anons” filmi gösterildi.

Diriliş Ertuğrul’un Yapımcısından Üniversitemize Teşekkür
Rektörümüz Fatih Savaşan ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ilham veren konuşmalarının ardından sözü alan Diriliş Ertuğrul dizisinin proje mimarlığını, senaristliğini ve yapımcılığını yürüten Sakarya Üniversitesi mezunu Yönetmen Mehmet Bozdağ, sözlerine “Böyle kapsamlı ve gelecekteki sinemacıların yetişmesi uğruna fırsat tanıyan herkese teşekkür etmek istiyorum.” diyerek başladı.

Sakarya’yı Kalkındıracak Proje: Film Platosu
Bozdağ, “Evime ve yuvama geldim. Biraz da heyecanlıyım. Benim yolculuğum Sakarya’da başladı. Ben tarihi Sakarya’daki kıymetli hocalarımdan öğrendim. Türkiye’de yaşıyorsanız farklı milletlerin kültürlerini anlamak zorundasınız. Sakarya bana farklı coğrafyaları anlamanın ve anlamlandırmanın kapılarını açtı. Sakarya’da mutlaka bir plato kuralım.” ifadesini kullanarak şehrimizi kalkındıracak ve doğal güzelliklerinin ön plana çıkmasını sağlayacak projenin müjdesini verdi. Proje kapsamında nitelikli öğrencilerin de yer alabileceğini gün içerisinde gerçekleştirdiği söyleşide belirten Bozdağ, büyük alkış topladı. Konuşmasının sonrasında kendisine ve Kuruluş Osman dizisi oyuncularına taktim edilen ödülün ardından sahneden indi. Festival sonrasında törenin etkisinde kalan yapımcı Mehmet Bozdağ, sosyal medya üzerinden minnetini yeniden dile getirdi.

Sevilen İsimlerden Yeniden Katılım Arzusu
Küresel çapta yer aldıkları projelerle isimlerini duyuran Kuruluş Osman ve Diriliş Ertuğrul oyuncuları Ahmet Yenilmez, Çağrı Şensoy, Erkan Avcı ve Yiğit Uçan Türk sinema ve televizyonuna olan katkıları nedeniyle ödül alacakları sahnedeyken 9. festivalde de yer almak istediklerini ifade ettiler. Gördükleri yoğun ilgi karşısında böyle bir organizasyon beklemediklerini ve A sınıfı bir prodüksiyon gördüklerini dile getirdiler.

Emektar Oyuncu Ruhi Sarı Gözyaşlarını Tutamadı
Kazanan isimler açıklanmadan önce prömiyer kapsamında ödül alan oyuncuların sanat hayatlarını anlatan incelikle işlenmiş tanıtım filmleri gösterildi. Dünden bugüne kariyerlerinde yer aldıkları projeler ‘bir film şeridi gibi’ gözlerinin önünden geçerken bazı oyuncular duygularına hakim olamadı. Televizyon ve sinema sektörlerinin sevilen aktörlerinden olan Ruhi Sarı, kendisine verilecek onur ödülü öncesinde gösterilen tanıtım filmini izlerken gözyaşlarını tutamadı. Sahneye çıktığında ilk önce seyircisini selamlayan Sarı, şahsını bu ödüle layık görenleri içtenlikle teşekkür etti.

Kazananlardan Samimi Açıklamalar
Geçtiğimiz haftadan bu yana etkilerini sürdüren festival yerli, ulusal ve uluslararası basında ilgi odağı oldu. Etkinliğin basın ve tanıtım ayağını yürüten TRT ve Anadolu Haber Ajansı (AA) festivalin kazanan isimleriyle röportaj gerçekleştirdi. Kurmaca kategorisinde birincilik ödülü, Volkan Güney Eker yönetmenliğindeki “Larva” filmine verilirken ikincilik ödülü Ayşe Akbulut ve Selvinaz Özdemir yönetmenliğindeki “Things” filmine ve üçüncülük ödülü Celal Yücel Tombul yönetmenliğindeki “Mary” filmine verildi. Belgesel kategorisinde ise birincilik ödülü Semih Sağman yönetmenliğindeki “Gulab Gul” filmine, ikincilik ödülü Razan Hassan yönetmenliğindeki “In Between Glass and Wall” filmine ve üçüncülük ödülü Fatih Ertekin yönetmenliğindeki “Yaylacı” filmine verildi. Bu yıl sıfır atık temasıyla Çevre Özel Ödülü’nü ise Engin Ökmen “Please” filmiyle aldı.

“BİZ”i Bize Anlattılar
Ödül töreninin ardından Sakarya Devlet Konservatuarı öğrencilerinin aylar süren hazırlık maratonu sonucunda sahneye sundukları US (Biz) dans gösterisi, tüm salonun ayakta alkışlamasıyla son buldu. Gösteride Selçuklu Devleti’nden Cumhuriyet’in kuruluşuna, Trabzon Maçka’da teröristlerin kurduğu pusuda şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in fedakarlığına kadar coğrafyamızın tarihi, görsel bir şölen halinde işlendi. Zihinsel kalıpların ve ayrımcılığın ötesinde olduğumuzu, bizlerin ‘BİZ’ olduğunu vurgulayan prodüksiyon, seyircilerin gözyaşları ve coşkulu alkışlarıyla beğeni topladı.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER