SASGEM’de Madde Bağımlılığının Nasıl Engelleneceği Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Doç. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı oldu.

SASGEM’de Madde Bağımlılığının Nasıl Engelleneceği Konuşuldu

Yazıcı, konferansta “Madde Bağımlılığı” konusunu ele aldı.

Konuşmasına madde kullanım yaygınlığı ile başlayan Yazıcı, Türkiye’deki madde kullanım yaygınlığının dünyaya oranla az olduğunu söyledi. Gençlerde ve özellikle erkeklerde daha fazla olan madde kullanım yaygınlığının eğitim seviyesi düşük bireylerde görüldüğü bilgisini verdi.

Yazıcı, insanlar neden madde kullanıyor sorusuna şöyle cevap verdi, “Burada özellikle arkadaş ve çevre önemlidir. Madde kullanıcılarının çoğu bunu ilk önce arkadaş ortamında temas sonucu elde ediyor. İlk kullanım genellikle esrardır. Bu da madde kullanımının esrarla başlayıp diğerleriyle yayıldığını gösteriyor. İnsanlar genelde merak sonucu madde kullanıyorlar.”

Esrar ile ilgili olumlu söylemlerden uzak durmamız gerektiğini söyleyen Yazıcı, esrarın zararlı olmadığına dair yayın söylemlerin yanlış olduğunu vurgulayarak, gençleri esrarın asla masum olmadığı konusunda uyardı.

Doç Dr. Yazıcı, madde kullanım bozukluğu ya da bağımlılık sürecinde olan durumlar için şu ifadeleri kullandı:

“Madde kullanan birisi onsuz yapamaz, sürekli maddeye ihtiyaç duyar. Giderek kullandığı miktarı artırır ve kullandığı miktar yetmemeye başlar. Kullanmadığı zaman haz alamaz, keyif alamaz, mutlu olamaz. Artık kontrol edememeye başlar madde kullanımını. Çünkü madde kullanımıyla birlikte kontrol mekanizmaları da bozulmuştur. Aileden uzak durur, arkadaşlardan uzaklaşmaya başlar, işine, okuluna gidemez. Bırakmaya çabalar ama çoğu zaman başarısız olur. Zarar gördüğünü bile bile maddeyi bırakamaz.”

Madde bağımlılığından nasıl uzak durulacağına dair tavsiyeler veren Yazıcı, “En önemlisi madde kullanımına hiç başlamamak. İnsan organizması aşırı uyarım ve aşırı dengeyi bozan şeylerden rahatsız olur. Dolayısıyla bir şey aşırı keyif veriyorsa, aşırı mutlu ediyorsa, aşırı rahatlatıyorsa yani size hak etmediğiniz bir şey veriyorsa bunda bir sorun vardır. Eğer madde kullanmayı denediyseniz en kısa sürede kullanılan ortamdan ve kişilerden uzak durmanız gerekiyor.” diyerek sözlerini bitirdi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER