MHP’nin keyfi yerinde

Bundan birkaç hafta önce partilerin ve aday adaylarının yerel seçim çalışmaları ile ilgili bir değerlendirme yapıldığında Ramazan ayının sonunda bazı şeylerin daha da netleşeceği konuşuluyordu. Hatta yeni aday adayları çıkabileceği de iddia ediliyordu. Keza biz de önümüzde uzun bir süre olduğunu ve köprünün altından çok sular akacağını altını çizerek söylemiştik. Tam da düşündüğümüz gibi oldu ve bayram ile birlikte yeni yeni gelişmeler gün yüzüne çıkmaya başladı. Elbette bu süreçte özellikle Kocaali için merak edilen konuların başında Ak Parti’nin süreci nasıl kullandığı ve hangi ismin ön plana çıkacağı yer alıyor. Daha önce de söylediğim gibi teşkilat üzerine düşen görevi büyük ölçüde tamamladı ve şu günlerde resmi müracaatların gerçekleşmesini bekliyor. Bu arada İlçe Başkanı Basri Burak Ak’ın son bir iki haftadır yaptığı iddialı açıklamalara da dikkat çekmek istiyorum. Elbette iktidar partisinden aday adaylığı ile ilgili çok sayıda ismin telaffuz edilmesi normal, ancak teşkilat şu günlerde kendilerinin bilgisi dışında dolaşan söylentilerin gerçeği yansıtmadığını şiddetle vurguluyor ve öyle görülüyor ki, bu durum zaman zaman rahatsızlığa sebep oluyor.

Öte yandan ana muhalefet partisi CHP ise, bundan yaklaşık iki ay önce yaşanan istifa olayının ardından yeniden oluşum sürecini halen tamamlayamadı. Kocaali ilçe örgütünün, teşkilat içi toplantıları il yönetimi ve Milletvekili Engin Özkoç’un da desteği ile devam ediyor. Bildiğiniz gibi Kocaali’de muhalif kesimin kemikleşmiş bir yapısı var ve istediği zaman dengelere etki yapabiliyor. Ancak gerektiğinde birbirine yumruk gibi kenetlenen bu yapının aradan geçen iki ayı aşkın sürede halen bazı şeyleri rayına oturtamamış olması huzursuzluk yaratmaya devam ediyor.

Kocaali’de işi şimdiden rahata bağlayan tek teşkilat ise Saadet Partisi. Bildiğiniz gibi Abdulmünif Ceylan ve yönetimi işi söylentiye sallantıya bırakmadı ve garantiye oynadı. Hatta Ramazan’ın son günlerinde düzenlenen iftar programında açıklama yapan Başkan Ceylan yola Jeoloji Mühendisi Osman Şanlı ile çıkacaklarını ve adaylığının kesinlik kazandığını söyledi. Şimdilerde ise ciddi bir hazırlık içinde olduklarını duyuyoruz. Hatta birkaç hafta içinde aday tanıtımlarını yapacak ve mahalle köy ziyaretlerine başlayacaklar. Öyle görünüyor ki Kocaali’de işe en erken başlayan teşkilat olacaklar.

Gelelim MHP’yi neden sona bıraktığıma. Dört beş ay önce sorsalardı, bu gün SP’nin yaşadığı sürecin MHP’de de aynı şekilde cereyan edeceğini hatta beklentilerin o yönde olduğunu söyleyebilirdik. Yani seçime uzun bir süre kala belirlenmiş ve kesinleşmiş tek aday ve erken başlayan seçim çalışması. Ancak hiçte tahmin edildiği gibi olmadı. Şu günlerde MHP Kocaali’de resmen aday bolluğu yaşanıyor. Bildiğiniz gibi Ramazan Bayramı’na kadar geçen süreçte Sinan Ulusinan, Hızır Ekşi, Ömer Emecan, Bahattin Gezer, Hasan Çolak gibi isimler konuşuldu. Hatta içlerinden bu işi fazlasıyla (gereğince) ciddiye alıp projelerini şimdiden hazırlatanların olduğunu da birebir görüştüğüm için biliyorum. Bence flaş gelişme MHP Teşkilatı’nda yeni bir ismin daha telaffuz edilmesi oldu. Adı geçen beş aday adayına bayram itibari ile Kenan Çatalbaş ismi eklendi ve MHP’de konuşulan isim sayısı altıya yükseldi. Kemal Başkan şu günlerde resmen kapalı kutu, ser veriyor sır vermiyor. Aday adaylarının (bence) beklenenden çok olması kendisini ve teşkilatını olanca gücü ile mutlu ediyor. Öyle sanıyorum ki MHP’de seçimden ziyade adaylık yarışı daha çetin geçecek. Kemal Başkan’ın (her konuşmamızda üzerine basa basa) her isime eşit mesafede durması, hatta son gelişmeden sonra kendisini aradığımda ‘Herkese kapımız açık, işimiz hizmet’ gibi söylemeleri MHP’de karar sürecinin oldukça zor olacağının sinyallerini veriyor. Daha önce de söylediğimiz gibi, süreç uzun ve köprünün altında nice sular akacak. Bana kalırsa bu iş 2009’a göre daha renkli olacak.             

YORUM EKLE