Mikrop bazen iyidir

Yıllardan buyana sağlık programların izler dururuz. Ne kadar sakındığımız ne kadar korktuğumuz şey varsa hepsinin yararlı bir tarafı olduğundan bahsederler. Mesela daha önce alkollü içeceklerin kolesterol, şeker ve tansiyona iyi geldiğini, sigaradaki nikotinin sinirsel rahatsızlıklara iyi geldiğini yüzlerce kez izledim. Biz toplum olarak özellikle çocuk sağlığı konusunda oldukça hassas davranırız. Aman ellerine bir şey olmasın aman üşütmesinler hasta olmasınlar deyip gözümüzden sakınırız. Çocuk sağlığı ile ilgili programlarda da onların bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için bol bol mikrop almaları gerektiğini söylerler. Öyle ki ben konuyu ciddiye alıp çocuğuna on gün boyunca banyo yaptırmayanları da duydum. Her neyse işin şakası bir yana, mikrop vesaireyi biz her ne kadar kötü bilsek ve o insan sağlığı için önem ne kadar taşıyorsa toz, toprak, çamur da en az o kadar önem taşıyor.

Konuya neden buradan girdiğimi soracak olursanız malum şu günlerde çevre ile ilgili bir takım sıkıntılarımız var. Ve bana bu konu ile ilgili her gün onlarca şikayet geliyor. Öyle ki ilçe merkezindeki her cadde her sokak çamurla kaplı. Kirazlı Yolu’ndan tutun jandarma ışıklarına kadar, ilk evler sapağından Pazar yerine kadar nereye adım atarsanız atın, deyimi yerinde ise basacak taş bulmakta zorlanıyoruz. Hele bir de hava yağışlı olduğu zaman gözümüzün önünden resmen koca koca çamur deryaları akıp geçiyor. Şahsen benim en zorlandığım saatler de o zaman başlıyor. Vatandaş haklı. Son bir iki aydır neredeyse her gün aynı çileyi çekiyor. Özellikle de merkez esnafı çamur deryasından oldukça rahatsız. Bana gelen şikayet de standart. Bu pisliği neden haber yapmıyorsunuz. Zamanında neyin ne olduğunu yazdığım için papağan gibi aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum.

Kocaali’deki çamur deryasından esnaf ve vatandaş olduğu kadar belediye de oldukça rahatsız. Mesela geçtiğimiz hafta biraz mücadele etmeye çalıştılar. İtfaiye araçları özellikle ilçe merkezinde birkaç caddeyi yıkadı. İlk yarım saat bir saat iyiydi ama hemen peşinden ortalık yine eski haline döndü. Baktılar olacak gibi değil onlar da pes ettiler. Malum şu kanalizasyon meselesi yüzünden her yer çamur içinde ve açık konuşalım belediye ne kadar yıkarsa yıkasın boru döşeme işleri bitmeden bu pisliği temizleyemez. Yani bir süre daha, belki de bu kış boyu aynı sıkıntıyı yaşayacak gibi görünüyoruz. Daha da açık konuşmak gerekirse ‘Yapacak bir şey yok’. Hani biraz önce bahsettiğim mevzu var ya, alkol almayız ama şekere kolesterole iyi gelir, sigara içmeyiz ama nikotin sinir hastalıklarına iyi gelir, çocuklarımızı sakınırız ama mikrop almaları bağışıklık sistemlerini güçlendirir misali, çamurdan pislikten nefret ederiz ama en azından kısa bir süre sonra kökünden çözülecek olan kanalizasyon rezaletinin habercisidir deyip sineye çekeceğiz. Şunu hatırlatmakta da fayda var. Boru döşeme çalışması şu an için merkezin kenarında bulunan cadde ve sokaklarda devam ediyor. Kısa bir süre sonra çarşı içine girecekler. Daha şimdiden bu kadar sıkıntı yaşıyoruz. Merak ediyorum acaba merkezde çalıştıkları zaman neler yaşayacağız.

YORUM EKLE