Ölüm mesajı alındı mı?

Bu işe başladığımdan bu yana, yani yaklaşık 4 yıldır her fırsata aynı sıkıntıyı dile getiriyorum. Bu benim şahsi meselem değil. Hem esnafın hem de vatandaşın ciddi şekilde rahatsızlık duyduğu ve yazmamız konusunda bize baskı yaptığı bir mevzu. Çok değil daha bundan birkaç hafta önce de Kocaali merkezinde gecenin geç saatlerinde, art arda iki kaza meydana gelmişti. Vakit geç olduğu için olay pek fazla duyulmadı. Mevzuu bahis, ben o olayı yazarken ciddi bir uyarıda bulunmuştum. Üzerinden fazla geçmedi ki geçtiğimiz Çarşamba günü resmen katliamın eşiğinden döndük. Bildiğinizi gibi Ortaköy Belediyesi’nin ağır tonajlı diyebileceğimiz çöp toplama aracı çarşının ortasına bodoslama bir şekilde dalıverdi. O an şoför ne hissetti bilemiyorum ama nasıl bir soğukkanlılık, nasıl bir irade gösterdiyse kimsenin canını almadan aracı durdurabildi. Önce kendisine hem geçmiş olsun hem de helal olsun diyorum. Ve tabi diğer yaralılarımıza da.

Pekala o arabanın oradan sıyırıp, şöyle dört yolun göbeğine doğru daldığını düşünen oldu mu hiç içinizde? Hiç hayal ettiniz mi? Vallahi yalan söylemeye gerek yok, ben ettim. Günlerden Çarşamba, Saat öğlen iki. Çarşının içi vıngır vıngır insan kaynıyor. O halde en az 70 – 80 kilometre hızla merkeze dalan bir araba düşündüm. Sonuç; araçtaki vatandaşlar da dahil en az 20 ölü, çok sayıda yaralı ve ciddi oranda maddi hasar. Peki içinizde, böyle bir olay yaşanırsa ve kendi canına, yakınına ve malına zarar gelen olursa ne cevap verebileceğinizi tahmin edebiliyor musunuz? Bu soruya hiç biriniz cevap veremez biliyorum.

Bunu yazarken kimsenin borazancılığını yapmıyorum. Çarşı içindeki park eden araçların birçoğu oradaki esnafın arabası ve esnafların büyük bir bölümü de gazetemin abonesi, yani ekmeğimin ciddi bir bölümünü bu insanlardan karşılıyorum. Normalde sesimi kısıp oturmam lazım, kimsenin arabasına yoluna karışmamam lazım, öyle ya hemen ertesi gün aboneliği keserler ben de para kazanamam. Ama içim el vermiyor. Bu Kocaali’nin acı gerçeği ve bunu önlemek için ilçe merkezine ağır tonajlı araç girişinin belirli saatle sınırlandırılması, yol kenarlarındaki araç parkının süreyi aşması halinde ceza kesilmesi, belediyeye ait tali yolların ana yola birleştiği yerlere kasisler yapılması, trafik emniyet güçlerinin sürekli çarşı için kontrol altında tutması, merkezin uyarı işaretleri ile donatılması, kaldırımların esnaf işgalinden kurtulması ve vatandaşın kullanımına açılması şart. Bu yaşadığımız kaza olayı son zamanlardaki en ciddi vaka ve ölümün en sıcak nefesiydi. İnşallah gereken mesaj alınmış ve nefesim boşuna harcanmamıştır.

Öte yandan İlçe Emniyet Amirliği ve Kaymakamlık bu konuda kendi kararlarını alıp uygulayabilecek güce sahip. Ancak belediyenin bu kararlar alınırken büyük rolü var. Şu saten itibaren bununla ilgili atılan her adımı an be an takip edeceğim. Ayrıca malum, seçim havası da esmeye başladı. Şimdiden söylüyorum, aday adayları ve adaylara soracağım ilk soru bu sıkıntıyı nasıl çözecekleri olacak. Zira bu işin ciddiyeti ortada. Madem mesele Kocaali meselesi, hadi bakalım, önce bunu çözün..
YORUM EKLE