Otizmi Daha yakından tanımak

Otizm Nedir?

Otizmi daha yakından tanıyalım. Otizm yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, diğer insanlarla iletişim kurmayı engelleyen ve zorlaştıran bir beyin bozukluğudur. Daha detaylıca değinirsek otizmi; sosyal etkileşim problemleri, görece kısıtlı ilgi alanları ve devamlı tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan ve ömür boyunca devam eden karmaşık bir gelişim bozukluğu olarak açıklayabiliriz. Otizmde beynin farklı bölgeleri birlikte çalışamaz. Otizmlilerin çoğu diğerleriyle iletişim kurmakta daima zorluk yaşarlar. Otizmin neden olduğu şimdilik tam olarak açıklanamamıştır lakin tek bir sebebi yoktur. Birden çok sebebi olduğu düşünülmektedir. Otizmli bireylerde beyin hücreleri farklı çalıştığından dolayı hücreler arasında mesaj taşıyan kimyasal ileticilerde eksiklik ya da fazlalık olduğu düşünülmektedir. Bazı genetik hastalıkların da otizme neden olduğu araştırılmaktadır.

Erken Dönemlerde Otizmin Belirtileri Nelerdir?

 1. Çocuğun başkaları ile göz teması kuramaması
 2. İsmiyle seslenildiğinde yönelmemesi
 3. Söylenenleri algılamıyor gibi davranması
 4. Bazı sözleri tekrarla ve uyumsuz ortamlarda söylemesi
 5. Oyuncaklara ilgi duymaması
 6. Parmağı ve elleri ile bir şeyi gösterememesi
 7. Gelişimsel dönemdeki yaşıtlarının ilgilendiği oyunlara karşılık vermemesi ve ilgisiz kalması
 8. Yaşıtlarına göre konuşmada güçlük çekmesi
 9. Sallanma, çırpınma davranışları göstermesi veya aşırı hareketli olması
 10. Gözlerinin bir noktaya odaklanması ve o şekilde uzun süre kalması, cisimleri -eşyaları döndürme, sıraya dizme davranışları göstermesi ve rutin değişikliğine yoğun şekilde tepki vermesi
 11. Kucaklama davranışına tepki vermesi ve kucaklanmadan kaçınması

Gibi belirtiler otizmin başlıca belirtilerindendir.

Otizmle Mücadele ve Destek

Anne ve babalar için zor bir durum olan otizmin kabullenilmesi güç olsa da erken teşhis ve tedavi ile son derece olumlu gelişmeler elde edilmektedir. Otizmi bir hastalık değil bir rahatsızlık olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Rahatsızlığı kabullenme sürecinde ve otizmle ilgili tedavide psikolojik ve sosyal destek faktörü önemlidir. Uzmanlardan alınan destek yanında sorunla başa çıkmanın yollarını gösteren psikolojik destek, hem anne ve babaların hem de otizmli çocukların bulundukları duruma uyum sağlamalarını son derece kolaylaştırmaktadır. Uzmanlardan alınan yardımlar bu yüzden son derece önemlidir. Günümüzde en pozitif terapi şekli ‘’Davranışsal eğitim ve Yönetimdir’’. Amaç, uzman eşliğinde, otizmli çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek kendisine yardım etmesini sağlamak ve sosyal becerilerini arttırmaktır.

Psikolog Mert PIRILDAR

PUZZLE PSİKOLOJİ SAKARYA DANIŞMANLIK MERKEZİ

Tel: 0264 282 37 73

GSM: 0555 030 37 73

Site: www.psikolojisakarya.com

Adres: Cumhuriyet mahallesi Menekşe sokak no:25 daire no: 101 (BEYTUŞ Hamburger Üstü) 54100 Adapazarı / Sakarya

YORUM EKLE