Revolt Evo’dan 8’incilik  

SUBÜ TETRA Elektromobil Topluluğu öğrencileri tarafından tasarlanan Revolt Evo, TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda 65 takım arasından 8’inci oldu. 

Revolt Evo’dan 8’incilik  

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 31 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan TOSFED pistinde gerçekleştirildi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) TETRA Elektromobil Topluluğu öğrencileri tarafından tasarlanan Revolt Evo, yarışları 65 takım arasında 8’inci sırada tamamlayarak ilk 10 takım arasına girmeyi başardı. 

65 takım arasından ilk 10’a girdik 
Çeşitli kategorilerde Teknofest’e katılım gösterdiklerini ifade eden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bunlardan birisi de TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları. Bir önceki sene ikincilik ve üçüncülük olmak üzere iki ödül birden almış ve önemli bir başarı elde etmiştik. Bu seneki yarışları da 65 takım arasından 8. olarak tamamladık ve ilk 10 takım arasında yer aldık. Öğrencilerimiz, hafta sonu, gece-gündüz, bayram demeden aracımızı yarışlara hazır hale getirdiler. Önümüzdeki senelerde daha da başarılı olacağımıza inanıyor, aracın yarışlara hazırlanmasında emeği geçen danışman hocalarımızı ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi. 

Önümüzdeki senenin çalışmaları başladı
65 aracın TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katıldığını dile getiren Topluluk Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Barış Boru, “Bu araçlar içerisinde 24 araç ön kontrolleri geçerek final yarışlarına girmeye hak kazandı. Aracımız da finallere girmeye hak kazanarak verimlilik sıralamasında 8’inci oldu. Yarışların bu sene İstanbul Park’ta yapılması planlanıyordu ve bizde hesaplarımızı oraya göre yapmıştık.  Ancak oradaki yarışın iptal olması ve körfez pistine alınması ve burada daha yüksek hız ve daha düşük güç istenmesi sebebiyle hedeflediğimiz başarıyı tam olarak elde edemedik. Bu sene aracımızın üzerindeki tüm bileşenlerin yerli olarak geliştirilmesi sağlandı. Aracımız tamamen karbon fiberden araç gövdesi ve saşeden oluşuyor. Geçtiğimize yıla oranla daha hafif ve zorlu yarış şartlarına uygun bir araç çıkartmış olduk. Ekibimiz bugünden itibaren önümüzdeki sene için çalışmalarına başladı. 2022 yarış kurallarının belirlenmesi ile birlikte bilimsel tasarım ve analizlerle çalışmalarımıza devam edecek ve en uygun aracı tasarlamaya çalışacağız. Özverili çalışmaları ve başarılarından dolayı öğrencilerimizi tebrik eder, desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve sponsorlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

SUBÜ Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER