Başkan Yılmazer, görevdeki 4 yılını Hamdi Yuluğ’a değerlendirdi.

30 Mart 2014 günü yapılan Mahalli İdareler seçimleri sonucu Sapanca Belediye Başkanlığı’na seçilen Doç. Dr. Aydın Yılmazer, vatandaşlar tarafından kendilerine verilen 5 yıllık görev süresinin 4 yıllık bölümünü verimli olarak geçtiğini kaydetti.

Başkan Yılmazer, görevdeki 4 yılını Hamdi Yuluğ’a değerlendirdi.

‘Sapanca ve Sapancalı’nın çıkarları için buradayım’

30 Mart 2014 günü yapılan Mahalli İdareler seçimleri sonucu Sapanca Belediye Başkanlığı’na seçilen Doç. Dr. Aydın Yılmazer, vatandaşlar tarafından kendilerine verilen 5 yıllık görev süresinin 4 yıllık bölümünü verimli olarak geçtiğini kaydetti.kocaali

SAPANCA’NIN kanayan yaralarından birisi haline gelen sahil kenarındaki SİT sorunuyla ilgi değerlendirmelerde bulunan Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, “Halkımızın sahilde atadan, dededen kalma arazileri bulunmakta. Özel mülk SİT alanı olamaz. Eğer SİT alanı olarak tutmak istiyorsanız o zaman kamulaştırma yapacaksınız. Halkımın Anayasal hakkı olan tapulu arazisinde mülk yapma hakkını yok sayamayız. Yok saydığımız yerde hem devlet kanunlarına, hemde Allah’ın kanunlarına karşı çıkmış oluruz” dedi. 
              TAKILIP, SÖKÜLÜR TESİSLER
“Bizler gölü, yeşili ve halkımızı eşit oranda korumak zorundayız” diyerek röportajımıza devam eden Başkan Yılmazer, “Sahil şeridini ya da köylerimizdeki imar yasağı olan arazileri imara açarken, doğayı korumak için tüm detaylar düşünülmüştür. Elimizde içerisinde SİT alanıyla ilgili bizden istenen evrak ve projelerin bulunduğu çanta ile Sapanca –Ankara arasında tabiri caizse mekik dokuyoruz. Ve şunu da belirtmek isterim ki ben Sapanca ve Sapanca’nın çıkarları için buradayım. Kazanan Sapanca ve halkım olacaksa elimde değil çanta ile sırtımda çuval ile gezerim. İmar için mücadele ederken gölü heba edelim, yeşili yok edelim diye düşünmüyoruz. Halkım ata topraklarına sökülüp takılabilecek turizm amaçlı işletmeler yapsın, bungalov tarzı konaklama tesisleri kursun. Bunların tamamı belediyemiz tarafında kontrol edilecek. Kullanılan malzemelerin tamamı doğadan gelen malzemeler olacak. Baktığınızda gözünüzü yormayan, ahşap işletmeler göreceksiniz. Böylece kazanan Sapanca ve Sapancalılar olacak. Ekonomi güçlenmiş olacak. Ben Sapanca’da doğdum, burada büyüdüm ve Allah nasip ederse burada can vereceğim. Sapanca’yı bizlerden fazla kimse sevemez ve düşünemez‘’ dedi.

•    Sayın Başkan, göreve geldiğiniz 30 Mart 2014 yılından bugüne kadar geçen süreçte kültür-sanat çalışmalarından alt yapıya, turizm hamlelerinden tesisleşmeye kadar birçok kulvarda hizmetleriniz oldu. 

"Seçim beyannamemizde halkımıza sunduğumuz projelerin hepsini bugüne kadar yerine getirmenin ferahlığı içindeyim. Ancak sadece vaat ettiğimiz projelere bağlı kalmadık. Günün şartları ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılması gerekenleri de sık sık vatandaşlarımız ve ilçemizdeki sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelerek değerlendirdik. Malumunuz yerel yönetimler doğrudan demokrasinin en güzel uygulandığı yerlerdir. Bizde bunu Sapanca’da gerçekleştirdik. Çünkü, Sapanca çok önemli noktada ülkemizin en güzel ilçelerinden biri. Bizler belediyecilik açısından baktığımızda Sapanca’yı daha güzel, yaşanabilir, müreffeh, insanların sabah evinden çıkıp huzurla akşam evine dönene kadar ki süreçte zamanını geçirebileceği, temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir yer oluşturmaya çalışıyoruz. Sapanca dünden daha iyi ama yarın daha iyi olması için vargücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” 

•    4 yılda yapmış olduğunuz hizmetleri okurlarımıza anlatır mısınız?

“4 yılın ardından büyük bir samimiyetle söyleyebilirim ki vermiş olduğumuz sözlerin büyük bir kısmını yerine getirdik. Hatta söz vermediğimiz birçok projeyi bile hayata geçirdik. 
KURTKÖY DERESİ VADİ REKREASYON MİKRO HES PROJESİ
Kurtköy Deresi Vadi Rekreasyonu Mikro HES projesi gerçekleştirdik. Mikro HES projesi; Sapanca'da kurulacak sosyal tesislerin elektrik enerjisi iç ihtiyacını karşılamak amacıyla, ekolojik dengeyi bozmadan, suyu yatağından ayırmadan, şelale görünümlü doğa dostu enerji üretimi gerçekleştirmektedir. Projemizin ödül aldığını da burada hatırlatmak isterim.
TURİZM FAKÜLTESİ İLÇEMİZE KAZANDIRILDI
Sapanca Turizm Fakültesi’ni ilçeye kazandırarak eğitim adına büyük bir başarıya imza attık. Geçiş döneminde öğrencilerimize ücretsiz servis hizmeti sunarak, sürecin hızlandırılmasını sağladık.
SAPANCA MESLEK YÜKSEKOKULU
Sapanca Meslek Yüksek Okulu'nun yeni hizmet binasını hayırseverlerin de katkılarıyla inşa ederek Sapanca'mıza kazandırdık.
KURTKÖY GENÇLİK ve KÜLTÜR MERKEZİ
Selçuklu mimarisi tarzında 2 kattan oluşan 140 metrekarelik taban alanı olan Kültür Merkezi, zemin dışında iki kat ve toplam 550 metrekarelik kullanım alanına sahip. Belediyemiz tarafından yapıldı ve şuan Arapça, İngilizce ve kadınlara yönelik güzel sanatlar kursları veriliyor.
SAPANCA SOSYAL GELİŞİM MERKEZİ
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Sapanca için en önemli yatırımlarından biri. Merkezimizde binlerce kursiyer eğitim alıyor, kendini geliştiriyor.
BİLGİ, KÜLTÜR VE SANAT EVLERİ
Sapanca Belediyesi Bilgi, Kültür ve Sanat Evleri'nin sayısını arttırmaya devam ediyoruz. Hedef, her mahalleye Bilgi, Kültür ve Sanat Evleri kurmak. Toplamda 9 adet Bilgi Kültür ve Sanat Evi açıldı. 4 yılda 5 bin 500 kursiyer Bilgi, Kültür ve Sanat Evleri'nde eğitim aldı.
KIRKPINAR KÜLTÜR MERKEZİ
Sapanca'nın kültür ve sosyal hayatına seçkin bir dinamizm katma düşüncesi ile Kırkpınar Mahallesi'ndeki eski hizmet binasını iyileştirerek ilçenin kültür hayatına tahsis etmek istedik. Bugün orada yapılan etkinliklerle isabetli bir karar verdiğimizin kıvancını halkımızla paylaşıyoruz.

SAPANCA SOSYETE PAZARI
Girişimlerimizle açılan ve her hafta Salı günleri kurulan Salı Pazarı (Sosyete Pazarı) büyük ilgi gördü. Pazarda sergi açan esnafın işlerini daha verimli hale kavuşturmak için her mahalle merkezinden ücretsiz otobüslerle halkın pazara ulaşımı sağlanıyor. İlçe dışından alışveriş için Salı Pazarı'na gelenlerin sayısı da, her geçen gün artıyor.
UZUNKUM PARK
Milli Emlak Müdürlüğüne ait olan araziyi tahsis alarak hayata geçirdiğimiz Uzunkum Park, ilçemizin yeni nefes alma noktalarından biri oldu. Vatandaşlarımız aileleri ile birlikte gelip nezih bir şekilde doğayla iç içe oturup, yürüyüş yapabiliyor ve gölü seyrederek dinlenebiliyor. Ayrıca parkımız yaz aylarında düğünlere de ev sahipliği yapıyor.
SEYİR TERASI
Belediyemiz tarafından yaptırılan ve ilçenin sahip olduğu turizm konseptini bütünleyecek olan Seyir Terası'nı hizmete açtık.
SAPANCA SAAT KULESİ
Sapanca'nın ilk saat kulesi, Sapanca Belediyesi tarafından ilçenin çarşı merkezine giriş noktalarından biri olan Köprübaşı kavşağındaki yerini aldı.
YENİ ÇOCUK PARKLARI
4 yılda toplam 90 adet yeni parkı çocuklarımıza hediye ettik. 60 tane çocuk parkının ise bakımını gerçekleştirdik.
YENİ KAVŞAKLAR YAPILDI, ALT GEÇİTLER TAMAMLANDI
Sapanca genelinde araç veya yaya trafiğini rahatlatmak amacıyla kritik olan 5 noktada kavşak düzenlemeleri yaptık ve 4 ayrı noktada alt geçitleri iyileştirdik.
SAPANCA'NIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİK
4 yılda 45 bin 800 ton asfalt attık, 88 bin metrekare parke yol yaptık. 82 bin metrekare beton döktük, kaldırım yaptık. 26 bin metrekare perde duvar, 3 bin 810 metrekare istinat duvarı, 11 mahalleye yağmur suyu tahliye kanalı yaptık. 9 güzergahta yeni yollar açtık, 11 güzergahta ise yolları gerekli genişliğe kavuşturduk. Vatandaşlarımız şunu bilsin, ilçede asfalt olması gereken yerlerin tamamını biliyoruz. Fakat 2019 yılında ilçenin 30 yıllık su hattı değişecek. Uzunkum'dan Yanık'a kadar tüm su hattı değişecek. Şuan bu bölgelerde sadece iyileştirme yapabiliyoruz. Çalışmaların ardından asfalt çalışmaları gerçekleştireceğiz.
KYK YURDU
Yatırım programına alınması için yoğun çaba harcadığımız Sapanca Meslek Yüksekokulu binasının hemen yanında yapılan 500 öğrenci kapasiteli Yükseköğrenim Yurdu tamamlandı ve önümüzdeki öğrenim döneminde öğrenci kabulüne başlayacak.
EĞİTİM KURUMLARINA DESTEK
İlçede bulunan hemen hemen tüm eğitim kurumlarına Sapanca Belediyesi'nin elinin değmesini sağladık. İhtiyaçlarını giderdik, elimizden gelen tüm imkanları sunduk.
CAMİ RESTORANSYONLARI
İlçemizdeki tarihi camilerimiz; Rahime Sultan Camii, Hasan Fehmi Paşa Camii ve Rüstempaşa Camii’nin restorasyonlarını, AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen'in de büyük katkılarıyla gerçekleştirdik.
SAPANCA HAMAMI RESTORASYONU
Sapanca Kent Meydanı çalışmaları ile tarihi hamam kalıntılarını gün yüzüne çıkardık. Tarihi dokunun akışını bozmadan yapıyı parkımıza dahil ettik.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ÇEŞMELERİ
Girişimlerimizle ilçede bulunan 9 su fabrikasının önüne ilçe halkımızın ücretsiz yararlanması ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini anmak amacıyla halk çeşmeleri yaptırdık.
İMAM HATİP LİSESİ VE İMAM HATİP ORTAOKULU
Her iki okulumuzun inşaatında da sona gelindi ve önümüzdeki öğrenim yılında hizmete girecekler. Bu sayede geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, daha kaliteli ve daha nezih bir ortamda eğitim alma imkanı bulacaklar.
YENİ İLÇE HASTANESİ
Vatandaşlarımıza daha kapsamlı sağlık hizmeti sunabilmek için ilçeye yeni ve modern ilçe hastanesi kazandırıldı.
SAPANCA SGK
İlçemize yeni ve modern bir Sosyal Güvenlik Kurumu binası kazandırdık.
CAMİ VE MESCİTLER
İlçede bulunan ibadethanelere, gerek çevre düzenlemesi, gerek malzeme, gerekse yapı düzenlemeleri konusunda her türlü desteği sağladık.
SOSYAL İŞLER
Sosyal hizmetler çerçevesinde 4 yılda toplam bin 103 hastanın hastane naklini gerçekleştirdik. 780 öğrenciye okul kıyafeti yardımı, ihtiyaç sahiplerine 4 bin 400 adet erzak, 768 vatandaşımıza ilaç, 747 aileye kömür yardımı yaptık. 92 adet engelli aracını ihtiyaç sahiplerine verdik. Hayvanseverler derneğine sokak hayvanları için mama ve barınak sağladık. Geleneksel olarak her yıl kurulan iftar çadırımızda bu güne kadar 120 bin vatandaşımızla birlikte oruç açtık.
21 BRANŞTA TOPLAM BİN 852 KURSİYER
Öncelikle Kültür Müdürlüğümüz bünyesindeki kursların düzenlemesindeki katkıları sebebiyle Sapanca Halk Eğitim Merkezi'ne teşekkür etmek istiyorum. HEM'in de katkılarıyla 21 farklı alanda 2 bin 500 kursiyerimiz bu kurslarda eğitim aldı.
KIRKPINAR EL SANATLARI FESTİVALİ
Kırkpınar El Sanatları Festivali başta olmak üzere birçok festival gerçekleştirdik. Bu yıl festivalimizin 2'ncisini daha da büyüterek düzenleyeceğiz. Hem stant sayısı artacak hem de 7 güne yayacağız. Ayrıca Sapanca Kumbaz Caddesi üzerinde bulunan otopark alanımızda Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivalimizin ilkini gerçekleştireceğiz. Bunun yanında çocuk şenliği ve tasavvuf konseri gibi etkinlikleri vatandaşlarımızla buluşturduk bundan sonrada buluşturmaya devam edeceğiz.
HALK TOPLANTILARI
Tüm mahallerimizde sırayla gerçekleştirdiğimiz Halk Meclisi Toplantılarında, müdürlerimizle birlikte vatandaşlarımızın sorularını ve taleplerini yerinde dinliyor ve çözüm üretiyoruz.
RAMAZAN ETKİNLİKLERİ
Her yıl düzenlediğimiz ramazan etkinlikleriyle unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ramazan eğlencelerini köy ve mahallerimizde ilçe halkımıza sunuyoruz.
MUHTARLIK BİNALARI
10 tane yeni muhtarlık binası yaptık mevcut muhtarlık binalarının da tadilatını gerçekleştirdik.
SAPANCA HAYVAN BARINAĞI
Hayvanseverlerin duyarlılığına belediye olarak katkıda bulunmak ve hayvanseverlerin sokak hayvanlarına olan katkılarını, düzenli olarak sürdürecekleri bir merkezi oluşturmak amacıyla Sapanca Hayvanseverler Derneği'nin katkılarıyla Yanık'taki Sokak Hayvanları Barınağı'nı hizmete sunduk. Merkezimize veteriner ve personel desteği sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.
ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR SPOR KOMPLEKSİ
Kurtköy Mahallesi'ndeki yaklaşık 5 bin metrekarelik alan üzerine Şehit Ömer Halisdemir Spor Kompleksi'ni yaparak hizmete açtık. Tesiste; hem çocukların eğlenmelerine hem de büyüklerin dinlenmelerine imkan verecek, çok amaçlı büyük bir park, spor sahası ve kafeterya bulunuyor. Tepebaşı Mahallemizde de yeni bir halı sahanın yapımını gerçekleştirdik. Ayrıca 6 spor kulübüne de desteğimizi esirgemiyoruz. Örneğin minder sporları merkezini açtık ve yaklaşık 600 çocuğumuz güreş, kungfu, karate gibi minder sporları alanında spor faaliyetlerini gerçekleştiriyor.
AKÇAY GENÇLİK VE SPOR MERKEZİ
Akçay Gençlik ve Spor Merkezi ile büyük bir güzelliğe imza attığımızı düşünüyorum. Bilgi Kültür Evi'yle, Gençlik ve Spor Merkezi'yle, Muhtarlık Binası'yla ve Sağlık Evi'yle bütünü mini bir kampüs niteliğinde olan Akçay Gençlik ve Spor Merkezi, işlevsel yapısıyla da vatandaşımızdan büyük bir beğeni aldı.
HACIMERCAN SOSYAL TESİSİ ve SPOR KOMPLEKSİ
Hacımercan Mahallesi'ne sportif ve sosyal amaçlı yeni bir sosyal tesis binası inşa ettik. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı ve altyapısı Sapanca Belediyesi tarafından yapılan spor kompleksi de yakın zamanda hizmete girecek.
SOFFDER VE SAYDER
Sapanca'yı ülkemizin dört bir yanında otomobil sporlarında başarıyla temsil eden Sapanca Off road Kulübü ile Sapanca At yerleştiricileri Derneği'ne Sapanca Belediyesi olarak dernek binası yaptık. Ayrıca her yıl düzenli olarak gerçekleşen yarışlarla ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlıyoruz.
KADIN VE ÇOCUK MECLİSLERİ
Sapanca'da yine bir ilke imza atarak Kent Konseyi bünyesinde Çocuk ve Kadın Meclislerini kurduk. Gençlik Meclisi'ni ise kısa bir süre sonra hayata geçireceğiz.
OTOYOL SES PERDESİ
Biliyorsunuz ilçemizi ikiye bölen TEM otoyolu var. Orman Bakanlığı nezdinde 5+5 kilometrelik 2 bölüm halinde ağaçlarla ses perdesi yapımı için çalışmalarımızda sona gelindi. İnşallah proje gerçekleşince otoyolun gürültüsünü büyük ölçüde keseceğiz.
HAMAM PROJESİ
Hamam, ilçemize seçim vaadimiz olan hizmetlerden bir tanesi. Şuan inşaatın kabasını bitirdik inçe inşaatını yapıyoruz. İnşallah 2-3 ay içerisinde hizmete sokacağız.
KENT MEYDANI PROJESİ
100 yıllık ilçemiz Sapanca'nın bir kent meydanı yok. Halk Eğitim Merkezi'nin yerine kent meydanını yapmak istiyoruz. Kanuni izinlerin alım süresine göre bu yıl veya 2019 yılında projeye başlayacağız. Yaklaşık 6-7 milyon maliyetle 3 bin metrekare alan üzerinde, yeraltında 2 kat otoparkı bulunan, güzel bir meydanı ilçemize kazandırmak istiyoruz.
TELEFERİK PROJESİ
Sapanca'mıza ve Sakarya'mıza katma değer sağlayacak, yaklaşık maliyeti 50-60 milyon lira olan teleferik projemizde hızla ilerliyoruz. Şuan projenin çizimi tamamlanıyor. Proje hazır olduğunda Kırkpınar Kültür Merkezi'nde 3 boyutlu sunumlarla vatandaşımıza bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz. Proje alanındaki hiçbir vatandaşımızın bir zararı, sıkıntısı olmayacak. Tam aksine o bölgeye büyük bir katma değer sağlayacak. Ayrıca bu projemizin hayat bulmasıyla en az 50-100 kişi arasında bir istihdam da sağlanmış olacak. Teleferiğin varış noktasında ilerleyen süreçte konaklama, yürüyüş yolları, sosyal tesisler, kafeler, macera park gibi tesisler yapmayı planlıyoruz. Projenin Kırkpınar ayağında ise indirme bindirme bölümü ve otopark yer alacak.
ÇARŞI PROJESİ
Vehbibey Caddesi, Çarşıiçi Caddesi, Karaoğlanoğlu Caddesi ve Atatürk Caddelerinde kaldırım düzenlemesinin yanısıra, park etme sorunu çözüme kavuşurken, trafik akışını rahatlatacak planlamalar yapıldı. Düzenleme çalışmaları sırasında kaldırım ve yol bağlantıları da yeniden ele alınıp engelli erişimine uygun hale getirildi. Yenilenen caddeler boyunca kullanılan modern mimariye sahip aydınlatma ekipmanları çarşı içindeki caddelerimize yepyeni bir prestij kazandırdık.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BİNASI VE PARKLAR
Turizm Fakültesi'nin önüne güzel bir park kazandırdık. Eski belediye binasını yeniden düzenleyerek, binanın tamamını sivil toplum kuruluşlarına tahsis ettik. Bununla birlikte binanın önünde bulunan parkımızı da yeniden düzenledik. Sapanca'daki parklarımızda yeni bir uygulamayı da hayata geçirerek Açıkhava kütüphaneleri oluşturduk. Belediye olarak vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de Kırkpınar ve Kurtköy Mahallelerimizde benzer kütüphaneler oluşturacağız.
YENİ İŞ YERLERİ İÇİN HİBE
KOSGEB'in ilk kursunu tamamlayarak ikincisini açtık. 200 Sapancalı kardeşimiz KOSGEB aracılığıyla kültür müdürlüğümüzde kurs alıyor. Bu kursun sonrasında proje hazırlayarak devletten bir miktar hibe destek ve isterlerse faizsiz kredi kullanarak kendi iş yerlerini açacaklar.”
•    Saydığınız hizmet ve projelere bakıldığında özellikle sosyal ve kültürel ağırlıklı. Bu hizmetlerdeki öncülüğünüz sizin eğitimci kişiliğinizden mi kaynaklanıyor?
“Göreve geldiğimizde ilçemizin kalkınması için kendimize bir vizyon belirledik. Zira Sapanca’da 1 metrekare sanayi imarına izin verilmiyor. Bizde vizyonumuzu turizm - eğitim üzerinde geliştirdik ve yatırımlarımızı bu yönde değerlendirdik.”
•    Son yıllarda ülke genelinde özellikle turizm sektöründe cazibe merkezi konumuna gelen Sapanca’da turizm yatırımlarına bakış açınızı anlatır mısınız?
“Sapancamız’da 5 yıldızlı otellerimiz, turistik tesislerimiz, restoranlarımız mevcut. Diğer yandan İtalyan kampında şuan kaba inşaatı tamamlanan ve 2019 yılının sonunda hizmete girmesi beklenen 5 yıldızlı Elite World ile Gürel Otel'in yeni binasında çalışmalar hızla sürüyor. Özellikle İtalyan kampının mera alnından çıkarılarak turizm alanı yapılması aşamasında girişimlerde bulunmuş ve olumlu sonuç almıştık. O gün gerçekleştirdiğimiz çabaların bugün sonuçlarını görmek mutluluk verici. Bu otellerimizde çalışmalar tamamlandığında hem ilçe turizmine büyük katkı sağlanacak hem de en az 600-700 kardeşimiz istihdam edilmiş olacak. Bizler için önemli olan burada çalışanların evlerine ekmekle gitmesi, bir de hayır dualarını alırsak ne mutlu bize.”
                - Sayın Başkan, normal sürece göre Yerel Seçimler’e 1 yıldan az bir süre kaldı. Devam eden projeleriniz var mı? Varsa şuanda hangi aşamadalar?
“Seçim vaatlerimde yer almayan yeni bir projenin müjdesini vermek isterim. Yeni projemizle 2 ilçeyi birbirine bağlayacağız. Arifiye Belediyesi ile ortak bir projeye imza atarak Uzunkum Sahil ve Bisiklet Yolu'nu Arifiye Gölpark'a kadar uzatıyoruz. Proje tamamlandığında Arifiye ve Göl Park'tan Sapanca Harmanlık'a kadar toplam 5 km gidiş, 5 km geliş yürüyüş ve bisiklet yolumuz olacak. Yaz diliminde tamamlamayı planladığımız proje ile Sakaryamız’ın 2 güzide ilçesinde insanlarımız göl kenarında yürüyüş yapma fırsatı bulacak. Bizim temel prensibimiz; bu doğa cenneti ilçemizin, doğallığını bozmadan güzelliğine güzellik katmak. Bu amaçla daha önce de mevcut sahil yollarımızda düzenlemeler gerçekleştirdik. Harmanlık sahil yolumuzu 250 metre daha uzattık. 500 metrelik merkez sahil yolunu baştan aşağı yenileyerek hem daha modem bir görünüm kazandırdık hemde su baskınlarının önüne geçtik. Yine bu güzergahta 800 metre uzunluğunda Sanat Sokağı’nı yaptık. Bir diğer tarafta ise yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki Kırkpınar sahil yolunu yeniledik.
TELEFERİK PROJESİ
Kırkpınar Hasanpaşa ve Mahmudiye mahalleri arasında yapılması planlanan teleferik ile Sapanca yurtiçi ve yurtdışından gelecek kitleler için daha cazip bir hal alacak. Yapılacak teleferik, turistlerin tepeye daha kolay ulaşımını  sağlayacak. Projemizi gerçekleştirdiğimiz takdirde ilçemize gelen misafirlerimiz muazzam bir Sapanca manzarasına tanık olacak. Bu proje sadece Sapanca’ya değil, Sakarya ve çevre ilçeler için de büyük bir kazanım olacaktır. Projeyle ilgili tüm yasal işlemleri tamamladık. Sadece birkaç prosedür kaldı, onlarda tamamlandığında inşaat çalışmalarına en kısa sürede start vereceğiz.
SAPANCA’YA KENT MEYDANI
Sapanca Halk eğitim Merkezi binası yıkılarak bu alana ilçemize yakışır bir kent meydanı yapacağız. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı düzeyinde girişimler ve izinler konusunda büyük yol almış bulunmaktayız. Halk eğitim Merkezi’nin olduğu toplamda 8,5 dönümlük bir alanda Sapanca Kent Meydanı Projesi hayat bulacak. Yapmayı planladığımız meydanın yeraltına 200 araç kapasiteli 2 katlı otopark, üstüne de kent meydanı yapmayı planlıyoruz.
KIRKPINAR SAHİL YOLU AYDINLANIVOR
Kırkpınar sahil yolumuzda bir aydınlatma sorunu var. Bu sorunun çözümü için SEDAŞ'Ia görüşmeler gerçekleştirerek çözüm ürettik. Kısa süre içerisinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanacak. Köprünün üzerini belediye olarak biz aydınlatacağız, diğer güzergahları ise SEDAŞ aydınlatacak.
ÜCRETSİZ İNTERNET
Şehit Kaymakam Munammed Fatih Safitürk ve Güner Ekici Parkları ile Sapanca Sahil yolu ve Kırkpınar'a ücretsiz internet hizmeti vermek için yasal ve teknik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tamamlandığında vatandaşlarımız bu bölgelerde ücretsiz internetten yararlanabilecekler.
EN AZ 7-8 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ
Sakarya Üniversitesi Turizm Fakültesi, önümüzdeki öğrenim yılında İngilizce Rehberlik bölümüne öğrenci alacak. Meslek yüksekokulumuzda iletişim ve Medya bölümü açılacak. Hedefimiz seçim beyannamemde de belirttiğim gibi Sapancamız’da en az 7-8 bin üniversite öğrencisinin öğrenim görmesi.
GÜLDİBİ MAHALLESİ KAPALI PAZARYERİ
Güldibi Mahallemize çok amaçlı bir alan yapıyoruz. Çok amaçlı diye adlandırmamın sebebi, pazaryeri olmasının yanında mahalle sakinlerini de sosyal faaliyetlerini burada yapabilecek olması. Ayrıca yine bu alanda köy ürünlerinin satılabileceği Sapanca Organik Ürün Pazarı'nı da hayata geçirmek istiyoruz. Böylece vatandaşımızın üretmiş olduğu ürünleri satmalarına da imkan sağlayacağız.
ÇUKUR MAHALLE
3-4 sene önce dere taşkını ve inşaat çalışmaları sebebiyle çukur mahalle olarak bilinen Gazipaşa Mahallesi Emek Sokak çok kötü haldeydi. Çalışmalarla çok nezih bir mahalle haline geldi. Bu bölgemize 2019 yılında güzel bir salon yapmayı istiyoruz. Bu nikah salonu veya bir konferans kongre salonu olabilir. Ya da tüm bunların dışında güzel bir park da yapabiliriz. Seçeneklerin birini veya birkaçını aynı anda değerlendireceğiz.
EKOTURİZM
Sapanca Doğa Aktiviteleri ve Parkurlar Projesi ile Soğucak Yaylası merkezli parkurlar oluşturacağız. Bu alanda gerçekleşecek okçuluk, dağ bisikleti, doğa yürüyüşleri, gurup becerileri yarışmaları, tırmanma duvarı, çadır kampı, ATV doğa safari ve at biniciliği gibi faaliyet ve etkinliklerle bölgemize turizm anlamında yeni bir boyut kazandıracağız.

Hamdi YULUG

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER