Hayatlarına Yön Veren Kişiyi Tanıdılar

Ortaköy Ortaokulu öğrencileri yedinci etkinliğine ulaşan, Bir Zamanlar Ben De projesi kapsamında geleceklerini şekillendiren Büyük Melen Barajı çalışmasının proje sorumlusu ile bir araya geldiler.

Hayatlarına Yön Veren Kişiyi Tanıdılar
Ortaköy Ortaokulu öğrencileri yedinci etkinliğine ulaşan, Bir Zamanlar Ben De projesi kapsamında geleceklerini şekillendiren Büyük Melen Barajı çalışmasının proje sorumlusu ile bir araya geldiler.

Önce başarı
Ortaköy Ortaokulu, okul yönetimi tarafından düzenlenen ve yaklaşık 2 aydır devam eden Bir Zamanlar Ben De Projesi kapsamında davet edilen Büyük Melen Barajı Proje Sorumlusu İnşaat Mühendisi Ata Lokumcu, yaklaşık 2 sat süren etkinlik kapsamında Ortaköylü öğrencilerle bir aray geldi. Her hafta değişik meslek gruplarında zirveye ulaşmış kişileri beldeye getirmesi ile ilgi çeken proje kapsamında Ortaköy’ü ziyaret eden Lokumcu, öğrencilere Büyük Melen Barajı ile ilgili biligler verdi. Hayattın her anında zorluklarla karşılaşılabileceğini ve üstesinden gelmek için mücadele etmek gerektiğini vurgulayan Lokumcu, iş hayatında başarıya ulaşmada yabancı dil bilmenin önemine de değindi. Zorluklar karşısında pes edilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Lokumcu “Bulunduğunuz yerlerin dışına çıkarsanız ufkunuzu genişletecek, kendinizi daha iyi tanıyacak ve ayakta durmayı öğreneceksiniz. Eğer içinizde inşaat mühendisi olmak isteyen öğrenciler varsa, analitik düşünmeyi sevmeniz, gayretli olmanız ve sürekli gezerek dış dünya ile bağlantınızı sürekli geliştirmelisiniz dedi.

Sonra Büyük Melen’i anlattı
Bir süre öğrencilerin sorularını yanıtlayan Proje Sorumlusu Ata Lokumcu ardından, öğrencilerin geleceklerini şekillendiren Melen Barajı ile iligli bilgiler verdi. İstanbul'un günlük su ihtiyacının 2,5 milyon metreküp olduğunu ve barajın yapılmasıyla 800 milyon metre küp su tutulacağını belirten Lokumcu, bu havza sayesinde İstanbul'un su ihtiyacının 2040 yılına kadar karşılanabileceğini söyledi. Lokumcu sözlerini “İş makineleri Nisan Mayıs aylarında burada çalışmaya başlayacak ve 4-5 yıl içinde de su tutulabilecek hale gelecek. Bu çalışmada Polat İnşaat A. Ş. ile bir başka firmanın daha görev alacak” şeklinde tamamladı. Programın ardından konuşan Okul Müdürü Hilmi Çil, katılımlarından dolayı İnşaat Mühendisi Ata Lokumcu'ya teşekkür etti.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2013, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER