Ameliyat olmak için Rize’ye gitti

Yaklaşık altı ay önce şiddetli ağrı sebebi ile Sakarya Kadın Doğum Evine başvuran Kocaalili Memnune Sevindik, doktor kararı ile eğitim araştırma hastanesine sevk oldu.

Ameliyat olmak için Rize’ye gitti
Altı ay süren takibin ardından ameliyat için tüm hazırlıkları tamamlanan Sevindik, ameliyata saatler kala yoğun bakım ünitesi yok gerekçesi ile taburcu oldu. Bir an önce sağlığına kavuşmak için mücadele eden Sevindik, yakınlarının aracılığı ile ameliyat olmak için Rize’ye gitti.

İstersen Başbakan’a git
Yaklaşık altı ay önce şiddetli ağrı ile Sakarya Kadın Doğum Evi’ne başvuran ve oradan Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Kocaalili Memnune Sevindik, altı ay boyunca takip altına alındı. Bu süreçte birçok kez biyopsi olan ve son üç aydır iğnelerle ayakta kalabilen Sevindik’in 15 Ağustos tarihinde ameliyata alınması kararlaştırıldı. İki gün öncesinden yatışı yapılan ve ameliyat öncesi tüm hazırlıkları tamamlanan Memnune Sevindik, ameliyata girmeye hazırlanırken, müdahalenin yaklaşık 10 gün ileriye atıldığını öğrendi. Memnune Sevindik’e ve yakınlarına herhangi bir tıbbi gerekçe sunulmadı. Kadın hastalığının yanı sıra astım bronşit ve kemik rahatsızlığı sorunu da yaşayan Memnune Sevindik, sürekli kullandığı ağrı kesici iğnelerin kemik erimesi yaptığı ve sürekli ağrı yaşadığı gerekçesi ile bir an önce ameliyat olmak istediğini doktoru Selçuk Ö. ile paylaştı. Yaşadığı durum karşısında tepkisini dile getiren Sevindik Doktoru Selçuk Ö.den “İstersen Başbakan’a git” cevabını aldığını söyledi. Memnune Sevindik ayrıca bu görüşmenin ardından reçete kağıdına yazılan “Yoğun bakım ünitesi olmadığından başka hastaneye sevki uygundur” yazısı ile taburcu edildi.

Başbakanlık takibe aldı
Bunun üzerine yetkili mercilere şikayette bulunan Sevindik ailesi ayrıca durumu bir dilekçe ile Başbakanlık İletişim Merkezi’ne de iletti. Kısa bir süre içerisinde dilekçeye istinaden Sevindik ailesine dönüş yapan BİMER yetkilileri, konunun takibe alındığını söyledi. Yaşadığı kadın hastalığından dolayı Sakarya’da ameliyat olamayan Memnune Sevindik, ameliyat olmak için Rize’deki yakınlarının yanına gitti. Yaşadığı sıkıntı ile ilgili açıklama yapan Memnune Sevindik, “BİMER’e gönderdiğimiz şikayet dilekçesi her şeyi anlatıyor. Bizim sağlık anlayışımız bu mu? Nasıl oluyor da bir ameliyat için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalıyorum. Hala anlamış değilim” dedi. Sevindik ailesi başbakanlık tarafından dikkate alınan şikayet dilekçesini sadece Sakarya Kuzey Gazetesi ile paylaştı. Bizde o dilekçeyi ve dilekçede yer alan, hasta ile doktor arasında geçtiği ileri sürülen çarpıcı konuşmaları, bazı özel durumları metinden çıkararak sizlerle paylaşıyoruz;

Beni ortada bırakmayın
“Yaklaşık 6 ay önce ur, myom ve şiddetli ağrı nedeniyle önce Sakarya Doğum Evi’ne başvurdum. Doğum Evi’nden Sakarya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’ne sevk oldum. 6 aydır takip ediliyorum. Muhtelif defalar biopsi alındı. 3 aydır ağrı dursun diye iğne oluyorum. Ancak doğuştan kalçamda kemik sorunu olduğundan ve bu iğneler de kemik erimesi yaptığından bir an evvel ameliyat olmak istedim. Astım hastalığım da olduğu için anestezi uzmanları belden aşağı uyutacağını söyledi. Ameliyat hazırlıklarım da tamamdı. Hatta 2 ünite de kan hazırlandı. 15 Ağustos tarihinde her şey hazırken sabah doktor vizitinde bana ameliyat olmayacağım taburcu olacağım söylendi. Herhangi tıbbi gerekçe sunulmadı. Ben de gece hiç uyumadığımı, ağrılarımın şiddetli devam ettiğini, bunca ameliyat hazırlığının boşa gideceğini söyledim, “beni bu halde ortada bırakmayın” dedim.

Başına neler gelecek hayal edemezsin
“Ben 1 saatlik yollarda nasıl dayanayım, kimlere şikayet edeyim? ne yapayım?” dediğimde doktor Selçuk Ö. "Kime gidersen git, istersen Başbakana git, git de neler olacak gör" dedi. Sonra da taburcu etti. Daha sonra refakatçi kalan kızımın ısrarı ile ağrı durdurucu iğne yapıldı. Yoksa o iğne de yapılmayacaktı. Sonra asistanlar yoğun bakım yok diye başka hastaneye sevk yapılacağını söyledi. Selçuk bey de normal reçete kağıdına “yoğun bakım olmadığından başka hastaneye sevki uygundur” yazdı. Bu kağıt delil olarak bende mevcut. Bana sevk olacağım söylendiği halde sevk kağıdı bile yazılmadı. Kanamalı halimle kapının önüne koydular. Erkek asistan doktor da "git şikayet et ama ettikten sonra başına neler gelecek hayal edemezsin, bu hastanenin kapısından giremezsin, kendin zarar edersin, o doktora (Selçuk Ö.)bir şey yapamazsın" dedi.

Şikayetçi olduğum konular: 1. 6 aydır ameliyat hazırlığı yapılmışken neden ameliyat edilmedim? 2. Yoğun bakım yok diye sevk ediliyorum. 6 aydır bu hastanede yoğun bakım yoktu da neden ilk baştan sevk edilmedim? 3. Anestezi, göğüs hastalıkları ameliyat olabilirsin dedi. Her şey tamamken neden ameliyatımı olamadım? 4. Korucuk’ta yoğun bakım ünitesi yazısı var. Bu ünite çalışmıyor mu? 5. Asistan doktor (adını bilmiyorum) ne hakla beni tehdit ediyor? 6. Başbakanlık makamı bu kadar saygıdan uzak mıdır? da bu doktor “git istersen başbakana şikayet et” diyebiliyor?

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2013, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER