Çocuklarda ve Bebeklerde Şeker Hastalığı

Çocuklarda ve bebeklerde Şeker Hastalığı (Diyabet) Şeker hastalığı, başta karbonhidratlar olmak üzere Protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı (Diyabet) Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır.

Tip 1 Diyabet: Daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Pankreasta bulunan ve insülin üreten hücrelerin zedelenmesi ile meydana gelir.

Hastalar, insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonunu dışardan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundadırlar. Bu nedenle Tip 1 Diyabet İnsüline Bağımlı Diyabet olarak da isimlendirilir.

Tip 2 Diyabet: Sıklıkla erişkinlerde ve şişman kişilerde görülür. Hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok, dokulardaki insülin alıcılarındaki direnç sonucunda şeker metabolizması bozulmaktadır.

Tip 2 Diyabetin kuvvetli bir ailesel yatkınlık gösterdiği bilinmektedir. Tip 2 Diyabetliler hastalıklarının başlangıcında ve genelde uzun süre insüline ihtiyaç duymadan yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu nedenle Tip 2 Diyabet İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet olarak da isimlendirilir.


 
Bebek ve Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri

İnsülin eksikliği ve/veya insülin direnci nedeniyle hücrelere giremeyen şeker belli bir kan düzeyini (180mg/dl) aştığında idrarla atılmaya başlar.

Böbreklerden atılan şeker beraberinde sıvı atılımını da arttırır ve sonuçta çok ve sık idrar yapma olur. Sık idrar yapma ile olan sıvı kaybını karşılamak için çok Su içilir. Organizma, enerji kaynağı olarak şekeri kullanamayınca bir taraftan iştah artması görülür.

Diğer taraftan yedek enerji depoları olan yağlar ve proteinler yıkılmaya başlar. Bunun sonucunda da iştah artmasına rağmen kilo kaybı olur. Bu klasik bulguların dışında şeker hastalarında çabuk yorulma, görme bulanıklığı, sık deri enfeksiyonu, kadınlarda vaginal mantar enfeksiyonu gibi bulgular da görülür.

Çocukluk Döneminde Sık Görülen Şeker Hastalığı ve Belirtileri


Çocukluk çağında görülen şeker hastalığı vakalarının %98'inden fazlasını İnsüline Bağımlı Diyabet oluşturur.

Şeker hastası çocuklarda genellikle çok idrar yapma, çok su içme ve kilo kaybı bulguları görülür.Diğer bulgular şunlardır:

Daha önce idrar kaçırmayan çocuklarda gece işemesi başlaması
Özellikle ergenlik öncesi kızlarda olmak üzere vaginal mantar enfeksiyonu
Kusma
Uzun süreli kilo kaybı veya büyümekte olan çocuğun yeterli kilo alamaması,
Huzursuzluk ve okul başarısında azalma
Tekrarlayan deri enfeksiyonları.
Bu bulgular çocuğunuzda varsa en kısa sürede doktora başvurmalısınız.
Şeker Hastalığı çocuklarda komaya neden olabilir.

Şeker Hastası çocukların %50'si şeker koması adı verilen ağır klinik bulgularla seyredebilir. Zamanında fark edilmeyen ve tedavi edilmeyen şeker koması vakalarında ölüme yol açan koma tablosu görülebilir.

c) Çocukluk Çağında Şeker Hastalığının Tedavisi 
Çocukluk çağında insülüne bağımlı şeker hastalığı tedavisi başlıca 4 bölümden oluşmaktadır:

Şeker hastalığına yönelik eğitim
İnsülin tedavisi
Beslenme planlaması
Egzersiz.

d) Öneriler 
Eğer çocuğunuzda şeker hastalığı varsa bir beslenme uzmanına danışarak çocuğunuza uygun beslenme programını öğreniniz ve uygulayınız

Egzersizin hastalığın tedavisinde önemli bir yeri olduğunu unutmayınız. Uygun egzersiz programını uzmana danışarak uygulayınız.

Ridvan KARA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER