Gribal enfeksiyonlara karşı bal yiyin

Soğuk havaların etkisini göstermesi ile birlikte grip, nezle gibi hastalıklar da kendisini göstermeye başlıyor.

Gribal enfeksiyonlara karşı bal yiyin

Koronavirüs pandemisinin de devam ettiği bu dönemde gribal hastalıkların tedavisinde etkili olan bal ve propolisin önemi daha da arttı. 
Sakarya Arı Üreticileri Birlik Başkanı Mustafa Ör, kış aylarının başlamasıyla birlikte düşen sıcaklıklar, solunum yolu enfeksiyonlarını da beraberinde getiriyor.

Ör, mevsim geçişlerinde hastalanmamak için bağışıklık sisteminin güçlü tutulması konusunda vatandaşlara tavsiyelerde bulunuyor.

“BAL KENDİ BAŞINA BİR İLAÇTIR” 
Balı vatandaşlara öneren Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Ör, balın kendi başına doğal bir antibiyotik özelliğe sahip olduğunu söyledi. Ör, “Özellikle kış aylarında bal tüketildiği zaman vücutta soğuya karşı direnç sağlanır. Sade bal sevmeyenler; ballı süt, çay, su, ıhlamur içebilir. Bu anlamda özellikle kışın ballı meyve tükettikleri zaman çok daha vitamin ve enerji alacaklardır. Kışın soğuya karşı direnç sağlanması açısında meyveyle birlikte bal tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Kışın en çok tükettiğimiz mandalina ve portakal, C vitamini bol olan meyvelerdir. Buna balı da ilave ettiğimizi düşünürsek, hem meyveden alınan protein hem de baldaki zengin protein oranı vücutta müthiş direnç sağlar. Bal kendi başına bir ilaçtır. Bunu meyve ile tükettiğimiz zaman çok daha faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER