Kanserle mücadele toplantısı yapıldı

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Kanser ve Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi tarafından İlimizdeki kanser tarama ve KETEM'lerde yürütülen çalışmaların değerlendirmek üzere toplantı düzenlendi. 

Kanserle mücadele toplantısı yapıldı

Toplantıya, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, İlçe Sağlık Müdürleri ile Toplum Sağlığı Merkezleri sorumlu hekimleri, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Havva Belma Koçer, Sakarya Aile Hekimliği Dernek Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, Halk Sağlığı Hizmetleri ARGE Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, KETEM sorumlu hekimleri ve kanser çalışanları, Op. Dr. Barış Mantoğlu, Jinekolojik Onkolog Op. Dr. Osman Köse, GENSUTEK Firması Laboratuvarlarından Sorumlu Marmara Bölge Koordinatörü Nurettin Erhan katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, 1. basamakta Aile Hekimliği ve KETEM'lerde verilen tarama hizmetinin, 2. ve 3. basamak hastanelerimizde verilen teşhis ve tedaviyle anlam kazandığını kaydetti. Erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğunu dile getiren Öğütlü “Bakanlığımızın ülke genelinde kanserle mücadele konusunda başlatmış olduğu bu hizmetlerin daha çok insanımıza ulaşması için tüm gücümüzle gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Birim Uzmanı Sibel Gedikoğlu, İlimizin kanser tarama ve KETEM çalışmaları ile ilgili sunumları ve saha çalışmalarından derlenen sinevizyon gösterisinin ardından, Halk Sağlığı Hizmetleri ARGE Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, dünyada ve Ülkemizdeki kanserlerin epidemiyolojik olarak değerlendirmesini anlattı. Sakarya Aile Hekimliği Dernek Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, KETEM'lerde yürütülen kanser tarama çalışmalarının koruyucu sağlık hizmetleri açısından oldukça önemli olduğu ve Aile Hekimleri olarak söz konusu çalışmayı yürekten inanarak desteklediklerini söyledi.

Toplantıda konuşan SAÜEAH Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Havva Belma Koçer, her geçen gün hızla artan meme kanserinden korunmak için erken teşhisin önemi olduğunu belirterek, her 2 yılda bir 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınların KETEM'lere başvurarak muayene ve taramalarını yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi. Jinekolojik Onkolog Op. Dr. Osman Köse ise kanserin önlenmesi ve rahim ağzı kanserlerinden korunmak için 5 yılda bir 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınların KETEM'lere başvurarak HPV baktırmalarının öneminden bahsetti. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER