Masa başında çalışanlara fiziksel aktivite hatırlatılacak

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi tarafından hazırlanan masa başı çalışanları için egzersizler ve günlük su tüketimini hatırlatan çalışma hayata geçirildi. 

Masa başında çalışanlara fiziksel aktivite hatırlatılacak

Ülkemizde kamu kurumlarında ilk olma özelliğindeki program İl Sağlık Müdürlüğü personeli başta olmak üzere kamu hastanelerinde de uygulamaya girecek. Çalışma kapsamında, fiziksel aktivite ve su tüketimi konusunda personelin işyeri bilgisayarına gün içerisinde planlanan saatlerde uyarılar gönderiliyor. Uzun süre masa başı çalışmalarda bireyler hareketsiz kaldığı için kan dolaşımını olumsuz yönde etkileniyor. Bel ve boyun kaslarında tutulma, uyuşma, karıncalanma hatta toplardamarlarda kan pıhtısına neden olabilen bu durumun etkilerini ortadan kaldırmaksa egzersizle mümkün. Egzersizler herhangi bir yan etki oluşturmadan kan dolaşımını artıran, ağrı ve fonksiyon bozukluklarını engelleyen en önemli anahtar. 

Bu uygulamalar ile masa başı çalışanlarının sağlığının korunması hedef alınarak uzun süren hareketsizliğin ve buna bağlı oluşabilecek birçok kas-iskelet sistemi rahatsızlığının önlenmesi amaçlanıyor. İl Sağlık Müdürlüğü personeli işyeri bilgisayarlarının ekranında yapılan düzenleme dahilinde günde bir kez sağlıkla ilgili uyarı mesajları “Su İçtin mi?”, “Hareket Et!” , “Masa başı egzersizini aksatma!” şeklinde gönderiliyor. Haftada 3-4 kez, 30-60 dakikalık orta şiddette yapılan fiziksel aktivite, yürüyüş, günlük atılan 10 bin adım ve ortalama 10-12 bardak içilen suyun sağlığımız üzerinde olumlu etkileri yaratacağı belirtiliyor.  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Şeyma Tok ve Diyetisyen Tamer Ezen tarafından hazırlanan masa başı çalışanlar için egzersizler videosunu sosyal medya hesaplarından da paylaşacak. 
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER