Prof. Dr. Hakan Yardımcı: İthal hayvanla şarbon gelmez

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı ve Sakarya Veteriner Hekimler Odası’nın işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlik Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Prof. Dr. Hakan Yardımcı: İthal hayvanla şarbon gelmez

Şarbon ve Halk Sağlığı’ konulu konferansa konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı katıldı, Programa Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldırım Çakmak,Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Yusuf Çelebi, Baro Başkanı Abdurrahim Burak, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu katıldı. kocaali

Ankara Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı, ithal edilen hayvanlarla şarbon bağlantısının kurulduğunu söyleyerek, “Ben buna katılmıyorum. İthal hayvanla şarbon gelmez. Çünkü şarbon akut bir hastalıktır. Yani çabuk seyreder. Akşam hayvan hastalanır, sabah olunca ölür. Öyle günlerce şarbon olan hayvan yoktur” dedi.


Eğer hayvanları sağlıklı tutarsak şarbon insanlara bulaşmayacaktır” diyen Prof. Dr. Hakan Yardımcı, “İnsanlar için veteriner hekim kontrolünden geçmiş olan etler güvenle tüketebilirler. Çünkü veteriner hekim kontrolü, hem hayvan kesilmeden önce hem de kesildikten sonra yapılır. Dolayısıyla böyle bir kontrolden geçmiş olan hayvanlardan insan hastalığı oluşma ihtimali neredeyse imkânsızdır” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Yardımcı, Bunlar gevişen hayvanlardır. Özellikle sığırlar, koyunlardır. Bunlar çok duyarlı hayvanlardır. Bunun dışındaki hayvanlarda bu kadar etkili olmaz. Mesela köpeklerde atılan etleri yiyebilir. Ama köpeklerin hasta olma ihtimali düşüktür. Fakat onların yüzlerinde ya da vücutlarında ödemler şekillenebilir. Ayrıca kanatlı hayvanlar şarbon hastalığına yakalanmazlar. Çünkü vücut ısıları yüksektir. Soğuk kanlı hayvanlarda hastalığa yakalanmaz, çünkü vücut ısıları düşüktür. Yalnızca kanatlı hayvanlardan dev kuşu şarbon hastalığına yakalanır. Şarbon ileri de yine şarbon hastalığına yol açar. Şarbonun başka yaptığı herhangi bir şey yoktur. Bazı kritik noktalara dikkat edilirse şarbon rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Hayvanlarda bu işi kontrol altına alabilirsek, insanlarında bu konuda korkmasına herhangi bir neden yoktur. Salgın hastalık değildir. Yurt geneline yayılmaz.”dedi.

Mehmet KARAKAŞ

Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER